SANDPIPER F20B1SKSNTF600. Ball Valve, Metallic, Ptfe 2 Piece Diaphragm, 167 Gpm
Get it by Thursday, Apr 9
€7,698.53 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Ball Valve |
| Check Valve Type | Ball |
| Diaphragm Material | PTFE |
| Elastomer Material | PTFE |
| Elastomers Material | PTFE |
| Finish | Nickel Plated |
| Height | 26" |
| Inlet Connection Type | Tri Clamp |
| Inlet Size | 2" |
| Inlet Type | Tri Clamp |
| Item | 468946 |
| Length | 17" |
| Max Solids Size | 0.25 |
| Max. Flow Rate | 167 GPM |
| No. Of Pieces | 2 |
| Non-wetted Material | Aluminum |
| Outlet Connection Type | Tri Clamp |
| Outlet Size | 2" |
| Outlet Type | Tri Clamp |
| Product Datasheet | sandpiper-f20b1sddntf600-.pdf |
| Pump Type | F Series Pump |
| Solids Handling | 1/4" |
| Wetted Material | Stainless Steel |
| Width | 14" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 47.7 |
| Ship height (cm) | 66.6 |
| Ship length (cm) | 43.64 |
| Ship width (cm) | 34.59 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Model | Inlet Size | Height | Outlet Size | Max. Flow Rate | Outlet Type | Inlet Type | Finish | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 06-108 | - | - | - | - | - | - | - | €22.32 | |
| 06-151 | - | - | - | - | - | - | - | €30.82 | |
| 06-161 | - | - | - | - | - | - | - | €34.01 | |
| 1A072 | - | - | - | - | - | - | - | €95.63 | |
| 1A197 | - | - | - | - | - | - | - | €131.76 | |
| 670.021.148 | - | - | - | - | - | - | - | €123.26 | |
| 670.022.148 | - | - | - | - | - | - | - | €92.46 |
Explore Products
- VERMONT GAGE 912313470 Pin Gage, Class ZZ, Go, BG, 13.47 mm Size
- VOLKEL 19144 Retaining Ring, 2 mm Thk, 24 mm Inside Dia., 29 mm Outside Dia., Copper
- AMETEK LAMB 552459 552459000 Retainer
- ACME ELECTRIC T137922 Buck Boost Transformer, Single Phase, 2kVA
- TITAN FASTENERS APJ52580
- INSIZE 3227-E25 Mechanical 3-Point Inside Micrometer, Inch to 2.5 Inch Range, +/-0.0002 Inch Accuracy
- SCHNEIDER ELECTRIC ZB4BP68 Non-illuminated Push Button Operator 22mm Blue
Explore More
- KEYSHAFT
- Horizontal Handle Toggle Clamps
- Duct Fan Accessories
- Tube Clamps
- Wall Base
- Fiber Optic Sensors
- REVCOR Propeller, 24 inch
- AKRO-MILS 35185 Nest And Stack Totes
- ANSELL 87-224 Alphatec Neoprene Natura Latex Chemical Resistant Gloves
- WEST CHESTER PROTECTIVE GEAR Chemical Resistant Aprons, Blue
- COOPER B-LINE B172-22A Series Four Hole Splice Clevises
- VERMONT GAGE Go/NoGo Standard Thread Plug Gages, 1 3/8-12 Unf
- EATON Swing Doors
- MI-T-M Low Oil Monitors
- MAG Hydraulic Oils
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
SANDPIPER F20B1SKSNTF600. Ball Valve, Metallic, Ptfe 2 Piece Diaphragm, 167 Gpm
€7,698.53 /unit

