SANDPIPER F05B1SGSPTF000. Ball Valve, Metallic, Ptfe 2 Piece Diaphragm, 12 Gpm
Get it by Friday, Apr 10
€2,850.00 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Ball Valve |
| Check Valve Type | Ball |
| Diaphragm Material | PTFE |
| Elastomer Material | PTFE |
| Elastomers Material | PTFE |
| Height | 11" |
| Inlet Connection Type | Tri Clamp |
| Inlet Size | 1/2" |
| Inlet Type | Tri Clamp |
| Item | 468946 |
| Length | 8" |
| Max Solids Size | 0.0625 |
| Max. Flow Rate | 12 GPM |
| No. Of Pieces | 2 |
| Non-wetted Material | Polypropylene |
| Outlet Connection Type | Tri Clamp |
| Outlet Size | 1/2" |
| Outlet Type | Tri Clamp |
| Product Datasheet | sandpiper-f05b1sdsptf000-.pdf |
| Pump Type | F Series Pump |
| Solids Handling | 1/16" |
| Wetted Material | Stainless Steel |
| Width | 8" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 7.65 |
| Ship height (cm) | 28.27 |
| Ship length (cm) | 20.83 |
| Ship width (cm) | 20.8 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Model | Inlet Size | Height | Outlet Size | Max. Flow Rate | Outlet Type | Inlet Type | Finish | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 06-108 | - | - | - | - | - | - | - | €22.32 | |
| 06-151 | - | - | - | - | - | - | - | €30.82 | |
| 06-161 | - | - | - | - | - | - | - | €34.01 | |
| 1A072 | - | - | - | - | - | - | - | €95.63 | |
| 1A197 | - | - | - | - | - | - | - | €131.76 | |
| 670.021.148 | - | - | - | - | - | - | - | €123.26 | |
| 670.022.148 | - | - | - | - | - | - | - | €92.46 |
Explore Products
- MI-T-M 20-0872A18 Battery Box Bracket
- KERN AND SOHN EOE 150K50L Parcel Scale, 150Kg Max. Weighing, 50g Readability
- RACO 2824 Compression Conduit Coupling, Zinc, 1 Inch Trade, 1 7/8 Inch Length
- AUTOQUIP MBB-4884-060 Bascule Bridge, 72 Inch Platform Width, 35 Inch Height, 6000 lbs Capacity
- THERMOSOFT 3005-120 Electric Floor Heating Pad 5 Feet Length 120v
- MAGLINER 34311 Latch Assembly
- THOMAS & BETTS ACEA050-30 Conduit, 1/2 Inch Size
- FABORY U08441.075.0175 Bolt, 3/4 In - 10 Thread Size, Steel, 1 3/4 In Lg., Hot Dipped Galv, Gr. A394, Coarse
Explore More
- KEYSHAFT
- Miniature Pushbutton Switches
- Extracting Tools
- Wire Carts
- Dressing Sticks
- Slotted Shim Stock
- MEMPHIS GLOVE Luminator Drivers Insulated Work Gloves
- CHICAGO PNEUMATIC CP7769/CP7779 Series Impact Wrenches
- BURNDY E-C-G Type Transformer Tap Adapters, Copper
- ANVIL CT138R Series Rod Threaded Ceiling Flanges
- ANVIL AS100 Series Channels, Solid
- DAKE CORPORATION Laboratory Presses
- BINKS HVLP Spray Guns
- WALTER TOOLS Powdered Metal Straight Flute Hand Taps
- STARRETT 91510 Series Duratec Band Saw Blades
- WILKERSON FRLs F30 Series Jumbo Airline Filters
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
SANDPIPER F05B1SGSPTF000. Ball Valve, Metallic, Ptfe 2 Piece Diaphragm, 12 Gpm
€2,850.00 /unit

