SALSBURY INDUSTRIES 3706D-02GRP Horizontal Mailbox Private 3 Door Gold Rl 23-1/2 Inch
Get it by Wednesday, Apr 8
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Horizontal Mailbox |
| Box Material | Aluminum |
| Box Material | Aluminium |
| Color | Gold |
| Depth | 17" |
| Finish | Powder Coated |
| Height | 23 1/2" |
| Loading | Rear |
| Loading Location | Rear |
| Material | Aluminum |
| Mounting Style | Recessed |
| Net Weight | 80 lbs. |
| No. Of Doors | 3 |
| Orientation | Horizontal |
| Slot Capacity | 10-3/4" W x 3/4" H |
| Slot Capacity | 10 3/4" x 3/4" |
| Type | Private |
| Width | 31 3/25" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 36.29 |
| Ship height (cm) | 64.77 |
| Ship length (cm) | 48.26 |
| Ship width (cm) | 84.14 |
| HS code | 9403200020 |
Product Variants
| Product | Model | Height | Depth | Color | Net Weight | Type | Orientation | Mounting | Loading | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
3703S-01ZRP | 13" | 17" | Bronze | 30 lbs. | Private | Horizontal | - | - | - | RFQ
|
![]() |
3703S-01GFP | 13" | 17" | Gold | 30 lbs. | Private | Horizontal | - | - | - | RFQ
|
![]() |
3703S-01SFP | 13" | 17" | Sandstone | 30 lbs. | Private | Horizontal | - | - | - | RFQ
|
![]() |
3703S-01ZFP | 13" | 17" | Bronze | 30 lbs. | Private | Horizontal | - | - | - | RFQ
|
![]() |
3704S-01GRP | 16 1/2" | 17" | Gold | 35 lbs. | Private | Horizontal | - | - | - | RFQ
|
![]() |
3704S-01SRP | 16 1/2" | 17" | Sandstone | 35 lbs. | Private | Horizontal | - | - | - | RFQ
|
![]() |
3704S-02GRP | 16 1/2" | 17" | Gold | 35 lbs. | Private | Horizontal | - | - | - | RFQ
|
Explore Products
- GRAINGER N04104.043.0325 Hex Head Cap Screw, 7/16 In - 14 Thread Size, Steel, 3 1/4 In Lg., 9/32 In Head Ht., Gr. 8
- APPROVED VENDOR 13X110 Storage Shed A-roof 6 Feet x 8 Feet Brown
- GRAINGER BULK-RS-E40FDA-8 Epdm Strip, 1/2 Inch X 10 Ft, 0.0625 Inch Thickness, 40A, Plain Backing, Cream, Smooth
- MAIN FILTER INC. MF0222379 P165762 Interchange Spin-On Filter, Glass, 5 Micron Rating, Buna Seal, 10.94 Inch Height
- GATES 12/3VX710 Cogged V-Belt, 70.959 Inch Length, 0.37 Inch Thickness
- EATON DT464URK Heavy Duty Non-Fused Safety Switch, Double-Throw, 200A, 4-Pole, Four-Wire, 600 Vac
- NORLAKE 127169 NOR-LAKE SCIENTIFIC 127169
Explore More
- BAYHEAD
- GLOBAL WATER
- HUB CITY
- KEYSHAFT
- CS JOHNSON
- Utility/Dewatering Pumps
- Pallet Jacks
- Air Brake Tubing
- Immersion Wells
- Air Filter and Element
- HELICOIL Straight Flute Plug Taps, UNF, 2B
- ML KISHIGO Flame Resistant Vests, Snap
- KRYTOX GPL 103 Series General Purpose Oil
- MUELLER INDUSTRIES 251 Iron Body Y Strainers
- VALTERRA PVC Gate Valve, Slip
- LISLE Test Jumper
- WRIGHT TOOL 1 Inch Drive 6 Point Deep Impact Metric Sockets
- CASH VALVE PBE2 Series Pressure Regulators
- WATTS LF757DCDA Series Double Check Detector Assemblies
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
SALSBURY INDUSTRIES 3706D-02GRP Horizontal Mailbox Private 3 Door Gold Rl 23-1/2 Inch
