SALSBURY INDUSTRIES 3411S-2PSAN Pedestal Mailbox 2 Doors Sand 69-1/8 Inch
Get it by Tuesday, Apr 14
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Pedestal Mailbox |
| Box Material | Aluminum |
| Box Material | Aluminium |
| Color | Sandstone |
| Depth | 19" |
| Door Material | Aluminum |
| Height | 69 1/8" |
| Loading | Front |
| Loading Location | Front |
| Material | Aluminum |
| Mounting Style | Pedestal |
| No. Of Doors | 2 |
| Orientation | Horizontal |
| Post Height | 26" |
| Post Thickness | 12" |
| Type | 4C |
| Width | 17 1/2" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 43.09 |
| Ship height (cm) | 180.66 |
| Ship length (cm) | 53.34 |
| Ship width (cm) | 49.53 |
| HS code | 9403200020 |
Product Variants
| Product | Model | Type | Color | Height | Post Height | Net Weight | Orientation | Depth | Material | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
3406S-02GRN | 4C | Green | 51 5/8" | 26" | 80 lbs. | Horizontal | 19" | Aluminum | - | RFQ
|
![]() |
3406S-02GRY | 4C | Gray | 51 5/8" | 26" | 80 lbs. | Horizontal | 19" | Aluminum | - | RFQ
|
![]() |
3406S-02SAN | 4C | Sandstone | 51 5/8" | 26" | 80 lbs. | Horizontal | 19" | Aluminum | - | RFQ
|
![]() |
3406S-02WHT | 4C | White | 51 5/8" | 26" | 80 lbs. | Horizontal | 19" | Aluminum | - | RFQ
|
![]() |
3405S-1PBRZ | 4C | Bronze | 48.13" | 26" | 60 lbs. | Horizontal | 19" | Aluminum | - | RFQ
|
![]() |
3405S-1PGRN | 4C | Green | 48.13" | 26" | 60 lbs. | Horizontal | 19" | Aluminum | - | RFQ
|
![]() |
3406S-1PBLK | 4C | Black | 51 5/8" | 26" | 70 lbs. | Horizontal | 19" | Aluminum | - | RFQ
|
Explore Products
- OSG 520062512 Screw Machine Drill Bit, 5/8 Inch Size, 145 mm Overall Length, Carbide
- GRAINGER BULK-FS-F5-80 Wool Felt Strip, 1/2 Inch Width x 10 ft Length, 1/8 Inch Thick, F5, Plain Backing
- EATON XTAR072D11T5E045 Reversing Electronic Motor Starter, 72 A, Top-Mounted, 24 V 50/60 Hz, 55 mm, 9-45 A Xtoe
- MERSEN FERRAZ 21036R Fuse Base, 250V, 100A, Class R, 1 Pole, Tin Plate, Aluminium, Box
- CHICAGO-LATROBE 54103 Jobber Length Drill Bit, C Size, 2-3/4 Inch Flute Length, 4 Inch Length
- BALLYMORE 226RSU Rolling Ladder, 19 Inch Platform Height, 10 Inch Platform Depth, 24 Inch Platform Width
- DIXON 2VF1 Hydraulic Coupler Body, 1/8 Inch NPTF, Steel
- SPEARS VALVES 310-101804 Saddle, Socket, Class 63, 6 x 4 Size, PVC
Explore More
- KEYSHAFT
- Manual Starter Accessory
- Polyester and Fiberglass Air Filters
- Hose Stations
- Medical Lighting
- Pressure Gauge Siphons
- KANT-TWIST Deep Reach Cantilever Clamps, Orange
- ALLPAX GASKET CUTTER SYSTEMS 6100 Series Metric Gasket Cutter Kits
- ML KISHIGO Hook And Loop Mesh Vests, 4 Pocket, Orange
- ANVIL AS517 Series Stud Nuts With RS Spring
- HALLOWELL Add-On Bulk Storage Locker
- SPEARS VALVES PVC Premium Actuated True Union 2000 Industrial Ball Valves, SR Thread, EPDM
- PROTEAM Vacuum Filters
- NORTON ABRASIVES R980P Blaze CA Coarse Grit Center Mount Fiberglass Conical Flap Discs
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
SALSBURY INDUSTRIES 3411S-2PSAN Pedestal Mailbox 2 Doors Sand 69-1/8 Inch
