SALSBURY INDUSTRIES 3410DA-10GRN Pedestal Mailbox 12 Doors Green 65-5/8 Inch
Get it by Wednesday, Apr 15
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Pedestal Mailbox |
| Box Material | Aluminum |
| Box Material | Aluminium |
| Color | Green |
| Depth | 19" |
| Door Material | Aluminum |
| Finish | Powder Coated |
| Height | 65.63" |
| Loading | Front |
| Loading Location | Front |
| Material | Aluminum |
| Mounting Style | Pedestal |
| Net Weight | 175 lbs. |
| No. Of Doors | 12 |
| Orientation | Horizontal |
| Post Height | 26" |
| Post Thickness | 12" |
| Slot Capacity | 10 3/4" x 3/4" |
| Slot Capacity | 10-3/4" W x 3/4" H |
| Type | 4C |
| Width | 32 1/4" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 79.38 |
| Ship height (cm) | 171.77 |
| Ship length (cm) | 53.34 |
| Ship width (cm) | 87 |
| HS code | 9403200020 |
Product Variants
| Product | Model | Type | Color | Height | Post Height | Net Weight | Orientation | Depth | Material | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
3406S-02GRN | 4C | Green | 51 5/8" | 26" | 80 lbs. | Horizontal | 19" | Aluminum | - | RFQ
|
![]() |
3406S-02GRY | 4C | Gray | 51 5/8" | 26" | 80 lbs. | Horizontal | 19" | Aluminum | - | RFQ
|
![]() |
3406S-02SAN | 4C | Sandstone | 51 5/8" | 26" | 80 lbs. | Horizontal | 19" | Aluminum | - | RFQ
|
![]() |
3406S-02WHT | 4C | White | 51 5/8" | 26" | 80 lbs. | Horizontal | 19" | Aluminum | - | RFQ
|
![]() |
3405S-1PBRZ | 4C | Bronze | 48.13" | 26" | 60 lbs. | Horizontal | 19" | Aluminum | - | RFQ
|
![]() |
3405S-1PGRN | 4C | Green | 48.13" | 26" | 60 lbs. | Horizontal | 19" | Aluminum | - | RFQ
|
![]() |
3406S-1PBLK | 4C | Black | 51 5/8" | 26" | 70 lbs. | Horizontal | 19" | Aluminum | - | RFQ
|
Explore Products
- T&S B-0123-A08-B08 Pre-Rinse Faucet, Spring Action, Deck Mount, 8 Inch Centers, 8 Inch Add-On
- AIR SYSTEMS INTERNATIONAL B100COAAPM Breathing Air Panel, With CO monitor, 100 CFM, 123 CFM Flow Capacity, 4 Outlet
- BULLARD PA20LFBT Breathing Tube 33
- EATON C0200E4CFB Industrial Control Transformer, Type Mte, Pv 550/575/600V, Sv 110/115/120V, 200 Va
- THOMAS & BETTS P 90 CP AL Carpet Plate for Flush Service Floor Box, 3-3/8 Inch Diameter, Aluminum
- LINN GEAR 100c12h Sprocket, 100 Chain, 4.830 Inch Pitch Diameter, 1.25 Inch Stock Bore, Hardened Teeth
- WESCO 492214 HT-3424-24 Hydraulic Lift Table, 2000 lbs Capacity, 48 x 30 Inch Size, 36 Inch Lift
- MILWAUKEE 48-32-4185 Power Bit 1/4 x 2 Inch T25 Point
Explore More
- KEYSHAFT
- Grease Guns
- Mechanical Connectors
- Coupling Inserts
- Washer Assortments
- Fiber Optic Sensors
- LOC-LINE Flat 5 Hole Nozzle
- ANSELL 80-600 Activarmr Cut Resistant Gloves
- ACME ELECTRIC Three Phase Dry Type Distribution Transformers, 480V Delta Primary Volts, 208Y/120 Secondary Volts, Copper Windings
- VERMONT GAGE NoGo Standard Thread Plug Gages, 5/8-24 Unef
- SPEARS VALVES CPVC Brass Thread Fitting Transition Female Adapters
- DAYTON Load Chains
- WATTS XF Series Float Valves
- VALLEY CRAFT Heavy Duty Security Carts
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
SALSBURY INDUSTRIES 3410DA-10GRN Pedestal Mailbox 12 Doors Green 65-5/8 Inch
