SALSBURY INDUSTRIES 3406D-10GRN Pedestal Mailbox 10 Doors Green 51-5/8 Inch
Get it by Tuesday, Apr 14
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Pedestal Mailbox |
| Box Material | Aluminum |
| Box Material | Aluminium |
| Color | Green |
| Depth | 19" |
| Door Material | Aluminum |
| Finish | Powder Coated |
| Height | 51 5/8" |
| Loading | Front |
| Loading Location | Front |
| Material | Aluminum |
| Mounting Style | Pedestal |
| Net Weight | 125 lbs. |
| No. Of Doors | 10 |
| Orientation | Horizontal |
| Post Height | 26" |
| Post Thickness | 12" |
| Slot Capacity | 10 3/4" x 3/4" |
| Slot Capacity | 10-3/4" W x 3/4" H |
| Type | 4C |
| Width | 32 1/4" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 56.7 |
| Ship height (cm) | 136.21 |
| Ship length (cm) | 53.34 |
| Ship width (cm) | 87 |
| HS code | 9403200020 |
Product Variants
| Product | Model | Type | Color | Height | Post Height | Net Weight | Orientation | Depth | Material | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
3406S-02GRN | 4C | Green | 51 5/8" | 26" | 80 lbs. | Horizontal | 19" | Aluminum | - | RFQ
|
![]() |
3406S-02GRY | 4C | Gray | 51 5/8" | 26" | 80 lbs. | Horizontal | 19" | Aluminum | - | RFQ
|
![]() |
3406S-02SAN | 4C | Sandstone | 51 5/8" | 26" | 80 lbs. | Horizontal | 19" | Aluminum | - | RFQ
|
![]() |
3406S-02WHT | 4C | White | 51 5/8" | 26" | 80 lbs. | Horizontal | 19" | Aluminum | - | RFQ
|
![]() |
3405S-1PBRZ | 4C | Bronze | 48.13" | 26" | 60 lbs. | Horizontal | 19" | Aluminum | - | RFQ
|
![]() |
3405S-1PGRN | 4C | Green | 48.13" | 26" | 60 lbs. | Horizontal | 19" | Aluminum | - | RFQ
|
![]() |
3406S-1PBLK | 4C | Black | 51 5/8" | 26" | 70 lbs. | Horizontal | 19" | Aluminum | - | RFQ
|
Explore Products
- DURHAM MANUFACTURING HDWC246078-7M95 Wardrobe Cabinet, 3 Shelf, Hanger Bar, Size 60 x 24 x 78 Inch
- MAIN FILTER INC. MF0334897 Interchange Hydraulic Filter, Cellulose, 25 Micron Rating, Viton Seal, 7.04 Inch Height
- NIBCO ME910A8 T66TB-V Ball Valve, FPT x FPT, 3/4 Inch Size, FKM, PVDF, Natural
- GARLOCK SEALING TECHNOLOGIES 21844-0301
- APPLETON ELECTRIC KPSL15150G48 High Pressure Sodium Light Fixture, 150W
- GROVE GEAR W5340015.00 Reducer, Solid Input Shaft Solid Output Shaft Right Worm
- DEWALT DW8250 Flap Disc Diameter 4.5 Inch Ah 7/8 Inch 40 Grit
- GROVE GEAR NH8150231.00 NH-BMQ815-10-R-140 Worm Reducer, 10:1 Ratio, 0.875 Inch I.D, 0.75 Inch O.D, Cast Iron
Explore More
- KEYSHAFT
- Machine Tool Pumps
- Air Operated Pumps
- Pipe Threading Replacement Dies
- Electric Appliance Controls
- Body Clips
- WIHA TOOLS Insulated Tool Sets
- AKRO-MILS 13014 Stak-N-Store Bins
- CONDOR Full Finger General Purpose Gloves
- DESTACO 381-M Series Pull Action Latch Clamps
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond Essentials PP Griffin Style Low Form Beakers
- CHEMTROLS VALVES Flange
- VERMONT GAGE Go Standard Thread Plug Gages, 1 1/2-18 Unef
- SPEARS VALVES PVC Schedule 80 Nipples, 1/2 Inch Diameter, Threaded One End
- EATON Small Enclosures
- NIBCO 735 Series Crosses, C x C x C x C, Cast
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
SALSBURY INDUSTRIES 3406D-10GRN Pedestal Mailbox 10 Doors Green 51-5/8 Inch
