SALISBURY SK40RGM-LF Arc Flash Clothing Kit, M, 40 cal/sq cm ATPV
Product Specifications:
| Item | Arc Flash Protection Clothing Kit |
| Atpv Rating | 40 cal/sq. cm |
| Clothing Included | Coat And Overalls |
| Clothing Size | M |
| Color | Gray, Red |
| Fabric Weight | 11 oz. |
| Features | Keep Cooler And Improve Worker Comfort Without Compromising Safety |
| Garment Material | Glenguard |
| Headwear Included | Lift Front Hood |
| Hood/face Shield Maximum Arc Flash Protection | 40 cal/sq. cm |
| Includes Carrying Bag | Yes |
| Includes Face Shield | Yes |
| Includes Glove Protectors | No |
| Includes Gloves | No |
| Includes Hood | Yes |
| Includes Safety Glasses | Yes |
| Inseam | 29" |
| Kit Type | Arc Flash Protection Clothing Kit |
| Maximum Chest Size | 40", 40" |
| Maximum Waist Size | 34" |
| Minimum Chest Size | 38", 38" |
| Minimum Waist Size | 32" |