FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Electrical Glove Kit |
| Ac Max. Use Voltage | 14000V AC |
| Brand And Series | Salisbury GK214B |
| Color | Black |
| Cuff Color | Black |
| Cuff Style | Straight |
| Electrical Glove Type | Rubber Electrical Insulating Gloves With Straight Cuff |
| Electrical Insulating Glove Color | Black |
| Electrical Insulating Type | Type I |
| Glove Color | Black |
| Glove Hand Style | Left And Right |
| Glove Length | 14" |
| Glove Materials | Rubber |
| Glove Size | 10.5 |
| Includes | Black Class 2 Gloves, 14" And Salisbury'S Leather Protectors |
| Leather Protector Type | Leather Protectors With Shirred Slip On Cuff |
| Length | 14" |
| Material | Rubber |
| Max. Use Voltage | 17000V AC/25500V DC |
| Max. Use Voltage (ac) | 17000V AC |
| Max. Use Voltage (dc) | 25500V DC |
| Proof Test Voltage (ac) | 20000V AC |
| Proof Test Voltage (dc) | 50000V DC |
| Size | 10.5" |
| Voltage Class | Class 2 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.08 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | Color | Size | Voltage Class | Max. Use Voltage | Ac Max. Use Voltage | Glove Length | Proof Test Voltage (ac) | Proof Test Voltage (dc) | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
GK0011BL/10H | Blue | 10.5" | Class 00 | 500V AC/750V DC | 500V AC | 11" | 2500V AC | 10000V DC | €286.73 | |
![]() |
GK014BL/10H | Blue | 10.5" | Class 0 | 1000V AC/1500V DC | 1000V AC | 14" | 5000V AC | 10000V DC | €373.00 | |
![]() |
GK014R/10H | Red | 10.5" | Class 0 | 1000V AC/1500V DC | 1000V AC | 14" | 5000V AC | 10000V DC | €359.06 | |
![]() |
GK216RB/8H | Black, Red | 8.5" | Class 2 | 17000V AC/25500V DC | 14000V AC | 16" | 20000V AC | 50000V DC | €858.47 | |
![]() |
GK011BL/10H | Blue | 10.5" | Class 0 | 1000V AC/1500V DC | 1000V AC | 11" | 5000V AC | 10000V DC | €285.36 | |
![]() |
GK214RB/10H | Black, Red | 10.5" | Class 2 | 17000V AC/25500V DC | 14000V AC | 14" | 20000V AC | 50000V DC | €690.12 | |
![]() |
GK011Y/12 | Yellow | 12 | Class 0 | 1000V AC/1500V DC | 1000V AC | 11" | 5000V AC | 10000V DC | €291.98 |
Explore Products
- PLAST-O-MATIC MBV100EPBSP-CP Ball Valve, True Union, BSP Thread, EPDM Seal, CPVC, 1 Inch Size
- SPEARS VALVES DC06-C020-G040 Elbow, 90 Deg., CPVC Schedule 80 x PVC Schedule 40, Clear, 2 x 4 Size
- ECEF 15450570 Drill, 45mm Diameter
- GATES 8/5VP2120 Banded V-Belt, 8 Strand, 212 Inch Outside Length
- DORIAN S06M-SCLCL-2 Boring Bar Left-Hand 0.477 In
- IRWIN INDUSTRIAL TOOLS IWAF21TX10B10 Insert Bit, T10 Fastening Tool Tip Size, 1 Inch Overall Bit Length
- SUPCO BC2-100 Capillary Tube, 0.040 Inside Dia. X 100 Ft.
- OSG 402-0625-BN11 Ball End Mill, TiAlN, 2 Flutes, 1/16 Inch Milling Dia., 3/16 Inch Lg of Cut, 30 Deg. Helix Angle
Explore More
- KEYSHAFT
- Combination Wrench Sets
- Laboratory Heating Mantles
- SCBA and Breathing Air Cylinders
- Twist Lock Receptacles
- Automotive Wire and Cable
- HI TEMP Welding Pipe Wrap
- KRYTOX GPL 227 Series Anti Corrosion Grease
- AKRO-MILS 30178 Shelf Bins
- WOODHEAD 130117 Series Festoon Hanger Bracket
- LINN GEAR Double 200 Series Strand Sprockets
- CAMPBELL CHAIN AND FITTINGS Chains
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
SALISBURY GK214B/10H Electrical Glove Kit, 17000V AC/25500V DC, 14 Inch Length, Black, Class 2
€694.88 /unit






