SALISBURY GK014Y/11 Electrical Glove Kit, 1000V AC/1500V DC, 14 Inch Length, Yellow, 11 Size | CJ2BUU 44F841
SALISBURY GK014Y/11 Electrical Glove Kit, 1000V AC/1500V DC, 14 Inch Length, Yellow, 11 Size
Item: CJ2BUUModel: GK014Y/11Cross Ref: 44F841
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Electrical Glove Kit
Ac Max. Use Voltage 1000V AC
Color Yellow
Cuff Color Yellow
Cuff Style Straight
Electrical Glove Type Rubber Electrical Insulating Gloves With Straight Cuff
Electrical Insulating Glove Color Yellow
Electrical Insulating Type Type I
Glove Color Yellow
Glove Hand Style Left And Right
Glove Length 14"
Glove Materials Rubber
Glove Size 11
Includes Pair Rubber Electrical Insulating Gloves, Pair Leather Protectors
Leather Protector Type Leather Protectors With Shirred Slip On Cuff
Length 14"