SALISBURY GK014R/12 Electrical Glove Kit, 1000V AC/1500V DC, 14 Inch Length, Red, 12 Size | CJ2BVQ 44F833
SALISBURY GK014R/12 Electrical Glove Kit, 1000V AC/1500V DC, 14 Inch Length, Red, 12 Size
Item: CJ2BVQModel: GK014R/12Cross Ref: 44F833
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Electrical Glove Kit
Ac Max. Use Voltage 1000V AC
Color Red
Cuff Color Red
Cuff Style Straight
Electrical Glove Type Rubber Electrical Insulating Gloves With Straight Cuff
Electrical Insulating Glove Color Red
Electrical Insulating Type Type I
Glove Color Red
Glove Hand Style Left And Right
Glove Length 14"
Glove Materials Rubber
Glove Size 12
Includes Pair Rubber Electrical Insulating Gloves, Pair Leather Protectors
Leather Protector Type Leather Protectors With Shirred Slip On Cuff
Length 14"