FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Electrical Glove Kit |
| Ac Max. Use Voltage | 1000V AC |
| Color | Blue |
| Cuff Color | Blue |
| Cuff Style | Straight |
| Electrical Glove Type | Rubber Electrical Insulating Gloves With Straight Cuff |
| Electrical Insulating Glove Color | Blue |
| Electrical Insulating Type | Type II |
| Glove Color | Blue |
| Glove Hand Style | Left And Right |
| Glove Length | 14" |
| Glove Materials | Rubber |
| Glove Size | 8 |
| Includes | Pair Rubber Electrical Insulating Gloves, Pair Leather Protectors, Glove Bag |
| Leather Protector Type | Leather Protectors With Shirred Slip On Cuff |
| Length | 14" |
| Material | Rubber |
| Max. Use Voltage | 1000V AC/1500V DC |
| Max. Use Voltage (dc) | 1500V DC |
| Proof Test Voltage (ac) | 5000V AC |
| Proof Test Voltage (dc) | 10000V DC |
| Size | 8 |
| Voltage Class | Class 0 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.68 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | Color | Size | Voltage Class | Max. Use Voltage | Ac Max. Use Voltage | Glove Length | Proof Test Voltage (ac) | Proof Test Voltage (dc) | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
GK0011BL/10H | Blue | 10.5" | Class 00 | 500V AC/750V DC | 500V AC | 11" | 2500V AC | 10000V DC | €286.73 | |
![]() |
GK014BL/10H | Blue | 10.5" | Class 0 | 1000V AC/1500V DC | 1000V AC | 14" | 5000V AC | 10000V DC | €373.00 | |
![]() |
GK014R/10H | Red | 10.5" | Class 0 | 1000V AC/1500V DC | 1000V AC | 14" | 5000V AC | 10000V DC | €359.06 | |
![]() |
GK216RB/8H | Black, Red | 8.5" | Class 2 | 17000V AC/25500V DC | 14000V AC | 16" | 20000V AC | 50000V DC | €801.24 | |
![]() |
GK011BL/10H | Blue | 10.5" | Class 0 | 1000V AC/1500V DC | 1000V AC | 11" | 5000V AC | 10000V DC | €285.36 | |
![]() |
GK214RB/10H | Black, Red | 10.5" | Class 2 | 17000V AC/25500V DC | 14000V AC | 14" | 20000V AC | 50000V DC | €690.12 | |
![]() |
GK011Y/12 | Yellow | 12 | Class 0 | 1000V AC/1500V DC | 1000V AC | 11" | 5000V AC | 10000V DC | €291.98 |
Explore Products
- SMC VALVES NAL460-N04B-1S-1 Lubricator, 1/2 Inch Port Size
- VULCAN HART 719646 Pilot Tubing, 1/4 x 12-1/4 Size
- WEG BCWTC200V29A4-F 14401471 Enclosed Capacitor, Fused, 4.81 A, 2.0 kVAr, 240V
- HOFFMAN PTWK 24076 Key Locking Quarter-Turn Wing Knob, Black, Steel
- MAIN FILTER INC. MF0367570 11116D06BH Interchange Hydraulic Filter, Glass, 5 Micron, Viton Seal, 16.85 Inch Height
- APPROVED VENDOR 250302BG Coupling Nut, 1 1/4 In - 7 Thread Size, Steel, 1 5/8 In Wd., 3 In Lg., Gr. 2, Right Hand
- MORSE CUTTING TOOLS 90932 Cutting End Mill, 9 Mm Dia., 10 Mm Shank
Explore More
- KEYSHAFT
- Plate Underliners Bases and Domes
- Glues
- Grooving Tools
- Filtration Breather Accessories
- Conductive Bins
- AKRO-MILS 33105 Akro Grid Dividable Plastic Storage Boxes
- CONDOR Welding Gloves, Wing Thumb, Standard, Cowhide, Gray
- ASCO VALVES 8551 Series Compact Solenoid Spool Valves
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND CU18300 Gas Springs
- ANVIL AS400EH Series Channel With Elongated Holes
- GENERAL PIPE CLEANERS Autocut PL Tubing Cutters
- EATON GHQ Series Thermal Magnetic Circuit Breakers
- SUPERIOR Leather Gloves
- AMETEK LAMB Flotek Brushed Motors, 9 Frame Size, 36V, Tangential, 1 Stage
- HUBBELL - BRYANT Industrial Extra Heavy Duty Locking Plugs, 30A
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
SALISBURY GK014BL/8 Electrical Glove Kit, 1000V AC/1500V DC, 14 Inch Length, Blue, 8 Size
€373.00 /unit






