SALISBURY GK014B/12 Electrical Glove Kit, 1000V AC/1500V DC, 14 Inch Length, Black, 12 Size | CJ2BRH 44F824
SALISBURY GK014B/12 Electrical Glove Kit, 1000V AC/1500V DC, 14 Inch Length, Black, 12 Size
Item: CJ2BRHModel: GK014B/12Cross Ref: 44F824
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Electrical Glove Kit
Ac Max. Use Voltage 1000V AC
Color Black
Cuff Color Black
Cuff Style Straight
Electrical Glove Type Rubber Electrical Insulating Gloves With Straight Cuff
Electrical Insulating Glove Color Black
Electrical Insulating Type Type II
Glove Color Black
Glove Hand Style Left And Right
Glove Length 14"
Glove Materials Rubber
Glove Size 12
Includes Pair Rubber Electrical Insulating Gloves, Pair Leather Protectors
Leather Protector Type Leather Protectors With Shirred Slip On Cuff
Length 14"