SALISBURY GK011BL/11 Electrical Glove Kit Size 11 Blue | AD2MLM 3RMX9
SALISBURY GK011BL/11 Electrical Glove Kit Size 11 Blue
Item: AD2MLMModel: GK011BL/11Cross Ref: 3RMX9
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Electrical Glove Kit
Ac Max. Use Voltage 1000V AC
Ac Max. Use Voltage 1000
Ac Test Voltage 5000
Ac Test Voltage 5000V
Color Blue
Cuff Color Blue
Cuff Style Straight
Electrical Glove Type Rubber Electrical-Insulating Gloves With Straight Cuff
Electrical Insulating Glove Color Blue
Electrical Insulating Type Type II
Glove Color Blue
Glove Hand Style Left And Right
Glove Length 11"
Glove Materials Rubber
Glove Size 11
Includes (1) Pair Rubber Electrical-Insulating Gloves, (1) Pair Leather Protectors, (1) Glove Bag
Leather Protector Type Leather Protectors With Shirred Slip-On Cuff
Length 11"
Material Rubber
Max. Use Voltage 1000V AC/1500V DC
Max. Use Voltage (dc) 1500V DC
Promotion Restriction Not Eligible For Promotion
Proof Test Voltage (ac) 5000V AC
Proof Test Voltage (dc) 10000V DC