SALISBURY GK011B/9H Electrical Glove Kit Class 0 Size 9-1/2 Pr | AG3DXC 32XE88
SALISBURY GK011B/9H Electrical Glove Kit Class 0 Size 9-1/2 Pr
Item: AG3DXCModel: GK011B/9HCross Ref: 32XE88
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Electrical Glove Kit
Ac Max. Use Voltage 1000V AC
Ac Max. Use Voltage 1000
Ac Test Voltage 5000
Ac Test Voltage 5000V
Color Black
Cuff Color Black
Cuff Style Straight
Electrical Glove Type Rubber Electrical-Insulating Gloves With Straight Cuff
Electrical Insulating Glove Color Black
Electrical Insulating Type Type I
Glove Color Black
Glove Hand Style Left And Right
Glove Length 11"
Glove Materials Rubber
Glove Size 9.5
Includes (1) Pair Rubber Electrical-Insulating Gloves, (1) Pair Leather Protectors, (1) Glove Bag
Leather Protector Type Leather Protectors With Shirred Slip-On Cuff
Length 11"
Material Natural Rubber
Max. Use Voltage 1000V AC/1500V DC
Max. Use Voltage (dc) 1500V DC
Promotion Restriction Not Eligible For Promotion
Proof Test Voltage (ac) 5000V AC
Proof Test Voltage (dc) 10000V DC