SALISBURY GK0014BL/9H Electrical Glove Kit, 500V AC/750V DC, 14 Inch Length, Blue, 9-1/2 Size | CJ2BTD 44G059
SALISBURY GK0014BL/9H Electrical Glove Kit, 500V AC/750V DC, 14 Inch Length, Blue, 9-1/2 Size
Item: CJ2BTDModel: GK0014BL/9HCross Ref: 44G059
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Electrical Glove Kit
Ac Max. Use Voltage 500V AC
Color Blue
Cuff Color Blue
Cuff Style Straight
Electrical Glove Type Rubber Electrical Insulating Gloves With Straight Cuff
Electrical Insulating Glove Color Blue
Electrical Insulating Type Type II
Glove Color Blue
Glove Hand Style Left And Right
Glove Length 14"
Glove Materials Rubber
Glove Size 9.5
Includes Pair Rubber Electrical Insulating Gloves, Pair Leather Protectors
Leather Protector Type Leather Protectors With Shirred Slip On Cuff
Length 14"
Material Rubber
Max. Use Voltage 500V AC/750V DC
Max. Use Voltage (dc) 750V DC
Proof Test Voltage (ac) 2500V AC
Proof Test Voltage (dc) 10000V DC
Size 9.5"