SALISBURY GK0011R/9 Electrical Glove Kit Size 9 Red 11 Inch Length | AD2MKT 3RMV9
SALISBURY GK0011R/9 Electrical Glove Kit Size 9 Red 11 Inch Length
Item: AD2MKTModel: GK0011R/9Cross Ref: 3RMV9
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Electrical Glove Kit
Ac Max. Use Voltage 500V AC
Ac Max. Use Voltage 500
Ac Test Voltage 2500V AC
Ac Test Voltage 2500
Color Red
Cuff Color Red
Cuff Style Straight
Electrical Glove Type Rubber Electrical-Insulating Gloves With Straight Cuff
Electrical Insulating Glove Color Red
Electrical Insulating Type Type I
Glove Color Red
Glove Hand Style Left And Right
Glove Length 11"
Glove Materials Rubber
Glove Size 9
Includes (1) Pair Rubber Electrical-Insulating Gloves, (1) Pair Leather Protectors, (1) Glove Bag
Leather Protector Type Leather Protectors With Shirred Slip-On Cuff
Length 11"
Material Natural Rubber
Max. Ac Voltage 500V AC
Max. Use Voltage 500V AC/750V DC
Max. Use Voltage (dc) 750V DC
Promotion Restriction Not Eligible For Promotion
Proof Test Voltage (ac) 2500V AC
Proof Test Voltage (dc) 10000V DC