SALISBURY E011BLO/9H Electrical Insulating Gloves, 1000V AC/1500V DC, Straight Cuff, Orange/Blue
€155.81 /unit
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Electrical Gloves |
| Ac Max. Use Voltage | 1000V AC |
| Brand And Series | Salisbury E011BLO |
| Color | Orange |
| Cuff Style | Straight |
| Cuff-end Color | Blue |
| Electrical Insulating Glove Color | Orange, Blue |
| Electrical Insulating Type | Type II |
| Glove Hand Style | Left And Right |
| Glove Length | 11" |
| Glove Materials | Rubber |
| Glove Size | 9.5 |
| Includes | Pair Electrical Insulating Gloves |
| Length | 11" |
| Material | Salcor Rubber |
| Max. Use Voltage | 1000V AC/1500V DC |
| Max. Use Voltage (dc) | 1500V DC |
| Proof Test Voltage (ac) | 5000V AC |
| Proof Test Voltage (dc) | 20000V DC |
| Size | 9.5" |
| Voltage Class | Class 0 |
Product Variants
| Product | Model | Color | Size | Cuff Style | Voltage Class | Max. Use Voltage | Material | Ac Max. Use Voltage | Glove Length | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
E014BL/9 | Blue | 9 | Straight | Class 0 | 1000V AC/1500V DC | Salcor Rubber | 1000V AC | 14" | €182.76 | |
![]() |
E0014BL/9 | Blue | 9 | Straight | Class 00 | 500V AC/750V DC | Salcor Rubber | 500V AC | 14" | €182.12 | |
![]() |
E014R/8 | Red | 8 | Straight | Class 0 | 1000V AC/1500V DC | Natural Rubber | 1000V AC | 14" | €182.76 | |
![]() |
E011BL/10H | Blue | 10.5" | Straight | Class 0 | 1000V AC/1500V DC | Salcor Rubber | 1000V AC | 11" | €169.56 | |
![]() |
E114B/8H | Black | 8.5" | Straight | Class 1 | 7500V AC/11250V DC | Rubber | 7500V AC | 14" | €377.02 | |
![]() |
E114YB/9 | Black | 9 | Straight | Class 1 | 7500V AC/11250V DC | Rubber | 7500V AC | 14" | €437.97 | |
![]() |
E0014B/10H | Black | 10.5" | Straight | Class 00 | 500V AC/750V DC | Natural Rubber | 500V AC | 14" | €206.13 |
Explore Products
- JUNO LIGHTING GROUP R36 BL T-Bar Power End Feed, T-Bar Power Feed End Connector, J Compatible With Track, Black
- BRADY M7-125-175-342 174544 Sleeve, 1 3/4 Inch x 15/64 Inch, 1/8 Inch, Polyolefin, White, 16 AWG to 22 AWG Wire Gauge
- GRAINGER PLE159 Dust Cap, 1/2 Inch Coupling Size, 150 PSI
- EATON HT8GDCAF3 Illuminated PushButton, FullVoltage, Clear, 1NO
- DIXON 42MP-UW50 Gasket, Buna-N, White, 1 Red Dot, 0.5 Inch Size
- ASHCROFT 451379SSL04LVAC/30# Process Compound Gauge, 0 to 30 PSI, White, 4 1/2 Inch Dial, 1/2 Inch NPT Male, Bottom, 4X
- PARKER P31RB12BNVP Air Pressure Regulator, Mini, 1/8 Inch Size
- APOLLO VALVES 39910427A 2 Pcs Standard Port Alloy-20 Ball Valve with SS Latch-Lock Lever and Nut 3/4 Inch Size, 2 x FNPT
Explore More
- KEYSHAFT
- Backpack Vacuum Cleaners
- Portable Electric Air Compressors
- Shoe and Boot Covers
- Web Slings
- Polarized Safety Glasses
- KRYTOX 283AC Series Aerospace Rust Inhibited Grade Fluorinated Grease
- NEWSTRIPE Airless Striping Machines
- SALISBURY LP4S Series Domestic Cowhide Gloves
- JOHN GUEST Speedfit Reducing Tees
- CONDOR Spill Kit/Station, Drum
- PARKER Hydraulic Quick Couplers
- HONEYWELL Face Seals
- GROVE GEAR GRG Series, BM-D Style, 826 Size, Ironman Worm Gear Reducers
- NIBCO PFD-2000 Press Butterfly Valves, Ductile Iron, Lug Type, 200 PSI
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
SALISBURY E011BLO/9H Electrical Insulating Gloves, 1000V AC/1500V DC, Straight Cuff, Orange/Blue
€155.81 /unit







