SALISBURY E0014R/8H Electrical Insulating Gloves, 500V AC/750V DC, 14 Inch Length, Straight Cuff, Red | CJ2CET 44F901
SALISBURY E0014R/8H Electrical Insulating Gloves, 500V AC/750V DC, 14 Inch Length, Straight Cuff, Red
Item: CJ2CETModel: E0014R/8HCross Ref: 44F901
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Electrical Gloves
Ac Max. Use Voltage 500V AC
Color Red
Cuff Style Straight
Cuff-end Color Red
Electrical Insulating Glove Color Red
Electrical Insulating Type Type I
Glove Hand Style Left And Right
Glove Length 14"
Glove Materials Rubber
Glove Size 8.5
Includes Pair Electrical Insulating Gloves
Length 14"
Material Natural Rubber
Max. Use Voltage 500V AC/750V DC
Max. Use Voltage (dc) 750V DC
Proof Test Voltage (ac) 5000V AC
Proof Test Voltage (dc) 20000V DC