SALISBURY E0014B/10 Electrical Insulating Gloves, 500V AC/750V DC, 14 Inch Length, Straight Cuff, Black | CJ2CEM 44F890
SALISBURY E0014B/10 Electrical Insulating Gloves, 500V AC/750V DC, 14 Inch Length, Straight Cuff, Black
Item: CJ2CEMModel: E0014B/10Cross Ref: 44F890
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Electrical Gloves
Ac Max. Use Voltage 500V AC
Color Black
Cuff Style Straight
Cuff-end Color Black
Electrical Insulating Glove Color Black
Electrical Insulating Type Type I
Glove Hand Style Left And Right
Glove Length 14"
Glove Materials Rubber
Glove Size 10
Includes (1) Pair Electrical Insulating Gloves
Length 14"
Material Natural Rubber
Max. Use Voltage 500V AC/750V DC
Max. Use Voltage (dc) 750V DC
Promotion Restriction Not Eligible For Promotion
Proof Test Voltage (ac) 2500V AC
Proof Test Voltage (dc) 10000V DC