RULAND MANUFACTURING VMTT75-89-M12-70-FZNR Rubber Bumper, 75mm OD, M12 Tapped Hole, 12mm Tapped Hole Depths, 89mm Ht., 70 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
Get it by Thursday, May 21
€39.59 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Conical |
| Height (h1) | 3 1/2" |
| Maximum Axial Load | 571 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.79" |
| Metal Material | Steel |
| Metal Material Finish | Zinc Plated |
| Metallic Body Finish | Zinc Plated |
| Outer Diameter | 2.95" |
| Plate Thickness | 0.12" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 70A (+/- 5) |
| Spring Rate | 714 lbs.-in. |
| Tapped Hole Depth (lt) | 0.47" |
| Thread (th) | M12 x 1.75 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.36 |
| Ship height (cm) | 8.89 |
| Ship length (cm) | 7.49 |
| Ship width (cm) | 7.49 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Harnesses
- Specialty Anchors
- String Trimmers
- Flexible Ducts
- Polypropylene Pipe
- DWYER INSTRUMENTS TS-PROBES Series Digital Temperature Switch Probes
- DESTACO Flat Tip Bonded Neoprene Spindle Inch
- CHICAGO PNEUMATIC QRS Series Rotary Screw Air Compressors With Air Dryer
- MAYHEW TOOLS Screwdriver Style Pry Bars
- ANVIL AS606 Series 3-Hole Corner Angle
- LUMAPRO Miniature Bi-Polar LED Bulb, T3 1/4, 24V
- BENCHMARK SCIENTIFIC Grinding Jars
- VESTIL Standard Duty Cantilever Brace Sets
- UNISTRUT P1100 Series Channels, 10 Feet
- QUICK CABLE MagnaTube Adhesive Lined Heat Shrink Tubes
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMTT75-89-M12-70-FZNR Rubber Bumper, 75mm OD, M12 Tapped Hole, 12mm Tapped Hole Depths, 89mm Ht., 70 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
€39.59 /unit
