RULAND MANUFACTURING VMTT75-89-M12-55-FZNR Rubber Bumper, 75mm OD, M12 Tapped Hole, 12mm Tapped Hole Depths, 89mm Ht., 55 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
Get it by Thursday, May 21
€39.59 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Conical |
| Height (h1) | 3 1/2" |
| Maximum Axial Load | 441 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.79" |
| Metal Material | Steel |
| Metal Material Finish | Zinc Plated |
| Metallic Body Finish | Zinc Plated |
| Outer Diameter | 2.95" |
| Plate Thickness | 0.12" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 55A (+/- 5) |
| Spring Rate | 560 lbs.-in. |
| Tapped Hole Depth (lt) | 0.47" |
| Thread (th) | M12 x 1.75 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.34 |
| Ship height (cm) | 8.89 |
| Ship length (cm) | 7.49 |
| Ship width (cm) | 7.49 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Concrete Trowels
- Fire Alarm System Components
- Cylinder Molds
- Measuring Tapes
- CONDOR Leather Gloves, Cowhide, Premium, Full Finger, Wing Thumb
- DESTACO 670, 675, 690, 695 Series Straight Line Action Clamps
- ACME ELECTRIC Three Phase Dry Type Distribution Transformers, 240V Delta Primary Volts, 208Y/120 Secondary Volts
- VULCAN HART Fuses
- HOFFMAN Hazardous Location Heaters
- SPEARS VALVES Clear UVR PVC Thin Walled Pipes, Plain End
- BLACK & DECKER Switches
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMTT75-89-M12-55-FZNR Rubber Bumper, 75mm OD, M12 Tapped Hole, 12mm Tapped Hole Depths, 89mm Ht., 55 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
€39.59 /unit
