RULAND MANUFACTURING VMTT70-58-M12-55-SSNR Rubber Bumper, 70mm OD, M12 Tapped Hole, 12mm Tapped Hole Depths, 58mm Ht., 55 Shore A Natural Rubber Jacket, SS
Get it by Thursday, May 21
€85.42 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Conical |
| Height (h1) | 2.28" |
| Maximum Axial Load | 342 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.55" |
| Metal Material | Stainless Steel |
| Metallic Body Finish | Bright |
| Outer Diameter | 2.76" |
| Plate Thickness | 0.12" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 55A (+/- 5) |
| Spring Rate | 628 lbs.-in. |
| Tapped Hole Depth (lt) | 0.47" |
| Thread (th) | M12 x 1.75 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.21 |
| Ship height (cm) | 5.79 |
| Ship length (cm) | 7.01 |
| Ship width (cm) | 7.01 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Chain Slings
- Infrared Thermometers
- Plastic Chain Barrier Posts and Stanchions
- End Brushes
- Diggers Paving Breakers and Jackhammers
- SHARPE VALVES Carbon Steel Inline Ball Valve, FNPT x FNPT
- CONDOR Coated Gloves, Foam, Nitrile, Full Dipped
- LOUISVILLE AS2100 Series Aluminum Step Ladders
- JOHN GUEST Fixed Elbows, NPTF Thread, Polypropylene Black
- KEO Metric Keyseat Cutters, Shank Type, High Speed Steel
- M. K. MORSE M-Factor, GP Band Saw Blade
- RENEWABLE LUBRICANTS Food Grade Cutting Oil
- DESTACO Flat Tip Bonded Neoprene Spindle Metric
- VERMONT GAGE Plus Black Guard Class Zz Standard Pin Gages, Inch Cabinet
- GLOBE SCIENTIFIC PCR Tube and Cap Strip Combo Packs
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMTT70-58-M12-55-SSNR Rubber Bumper, 70mm OD, M12 Tapped Hole, 12mm Tapped Hole Depths, 58mm Ht., 55 Shore A Natural Rubber Jacket, SS
€85.42 /unit
