RULAND MANUFACTURING VMTT70-58-M12-55-FZNR Rubber Bumper, 70mm OD, M12 Tapped Hole, 12mm Tapped Hole Depths, 58mm Ht., 55 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
Get it by Friday, May 22
€34.16 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Conical |
| Height (h1) | 2.28" |
| Maximum Axial Load | 342 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.55" |
| Metal Material | Steel |
| Metal Material Finish | Zinc Plated |
| Metallic Body Finish | Zinc Plated |
| Outer Diameter | 2.76" |
| Plate Thickness | 0.12" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 55A (+/- 5) |
| Spring Rate | 628 lbs.-in. |
| Tapped Hole Depth (lt) | 0.47" |
| Thread (th) | M12 x 1.75 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.23 |
| Ship height (cm) | 5.79 |
| Ship length (cm) | 7.01 |
| Ship width (cm) | 7.01 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Heat Shrink Roller Covers
- Gantry Cranes
- Air Brake Accessories
- Rod and Piston Seal Kits
- Belt Drive Exhaust Fans w/Drive Package
- DESTACO 207 Series Vertical Hold Down Clamps, Flanged Base, U Bar
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND TM 250 Gas Springs, Metric
- SCHAEFER Exhaust Fan Direct Drive
- EATON Molded Case Circuit Breaker Panelboard Connecting Straps
- BALDOR / DODGE Special Duty, Two-Bolt Pillow Block, Split Tapered Roller Bearings
- NORTON ABRASIVES Standard Back-Up Pads For Quick-Change Discs, Type 2
- SPEC Metric Compression Springs, Stainless Steel, 4.32 mm Outside Dia.
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMTT70-58-M12-55-FZNR Rubber Bumper, 70mm OD, M12 Tapped Hole, 12mm Tapped Hole Depths, 58mm Ht., 55 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
€34.16 /unit
