RULAND MANUFACTURING VMTT70-58-M12-40-FZNR Rubber Bumper, 70mm OD, M12 Tapped Hole, 12mm Tapped Hole Depths, 58mm Ht., 40 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
Get it by Friday, May 22
€34.16 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Conical |
| Height (h1) | 2.28" |
| Maximum Axial Load | 259 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.55" |
| Metal Material | Steel |
| Metal Material Finish | Zinc Plated |
| Metallic Body Finish | Zinc Plated |
| Outer Diameter | 2.76" |
| Plate Thickness | 0.12" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 40A (+/- 5) |
| Spring Rate | 468 lbs.-in. |
| Tapped Hole Depth (lt) | 0.47" |
| Thread (th) | M12 x 1.75 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.22 |
| Ship height (cm) | 5.79 |
| Ship length (cm) | 7.01 |
| Ship width (cm) | 7.01 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Terminal Block Accessories
- Freight Car Bolts
- W-Shaped and U-Shaped Padlocks
- Electronic Torque Wrenches
- Boiler Feed Pump
- HI TEMP Welding Blanket
- HELICOIL Straight Flute Plug Taps, UNF, 2B
- ANSELL Class 0 Electrical Gloves, 14 Inch, Yellow
- TEMPCO Hi-Density Cartridge Immersion Heaters
- ANVIL AS1450 Series One Hole Clamps, Electro Galvanized
- BUSSMANN NON Series Specialty Fuses
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS Store-More Double-Sided Pick Racks
- LOVEJOY DI-6 Type Hubs, Rough Stock Bore
- ACORN PE Tubings
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMTT70-58-M12-40-FZNR Rubber Bumper, 70mm OD, M12 Tapped Hole, 12mm Tapped Hole Depths, 58mm Ht., 40 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
€34.16 /unit
