RULAND MANUFACTURING VMTT50-68-M10-70-FZNR/2PK Rubber Bumpers, 50mm OD, M10 Tapped Hole, 10mm Tapped Hole Depths, 68mm Ht., 70 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
Get it by Thursday, May 21
€25.34 /pkg. of 2
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Conical |
| Height (h1) | 2.68" |
| Maximum Axial Load | 438 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.67" |
| Metal Material | Steel |
| Metal Material Finish | Zinc Plated |
| Metallic Body Finish | Zinc Plated |
| Multipack Quantity | 2 |
| Outer Diameter | 1.97" |
| Plate Thickness | 0.08" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 70A (+/- 5) |
| Spring Rate | 657 lbs.-in. |
| Tapped Hole Depth (lt) | 0.39" |
| Thread (th) | M10 x 1.5 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.26 |
| Ship height (cm) | 6.81 |
| Ship length (cm) | 5 |
| Ship width (cm) | 5 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Stack and Nest Containers
- Electric Winches
- Vehicle Light Mounts and Brackets
- Paint Shaker Accessories
- British and IEC Fuses
- HELICOIL Spiral Point Plug Taps, 4H5H, Metric Coarse
- ANSELL Class 0 Electrical Gloves, 14 Inch, Black
- ACME ELECTRIC WI150 Series Medium Voltage Transformers, 3 Phase, 60Hz, 2.5kV & 5kV Class
- MUELLER INDUSTRIES 1603-C Chexter Check Valves
- GLOBE SCIENTIFIC Griffin Style Beakers, Polypropylene, Molded Graduations
- APPROVED VENDOR Rectangular Bar Stock
- NOTRAX Master Flex Indoor/Outdoor Mattings
- VERMONT GAGE Go/NoGo Standard Thread Plug Gages, 1 7/8-8 Un
- KERN AND SOHN FOB-ACC Series Protective Working Covers
- BROWNING B5V Series Gripbelt Sheaves With Split Taper Bushings, 5 Grooves
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMTT50-68-M10-70-FZNR/2PK Rubber Bumpers, 50mm OD, M10 Tapped Hole, 10mm Tapped Hole Depths, 68mm Ht., 70 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
€25.34 /pack
