RULAND MANUFACTURING VMTT50-68-M10-55-SSNR Rubber Bumper, 50mm OD, M10 Tapped Hole, 10mm Tapped Hole Depths, 68mm Ht., 55 Shore A Natural Rubber Jacket, SS
Get it by Thursday, May 21
€31.65 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Conical |
| Height (h1) | 2.68" |
| Maximum Axial Load | 200 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.67" |
| Metal Material | Stainless Steel |
| Metallic Body Finish | Bright |
| Outer Diameter | 1.97" |
| Plate Thickness | 0.08" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 55A (+/- 5) |
| Spring Rate | 297 lbs.-in. |
| Tapped Hole Depth (lt) | 0.39" |
| Thread (th) | M10 x 1.5 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.13 |
| Ship height (cm) | 6.81 |
| Ship length (cm) | 5 |
| Ship width (cm) | 5 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Portable Gas Heater Accessories
- Drain Plugs
- Spray Gun Accessories
- Histology
- Calibration Adapters
- CONDOR Heat-Resistant Sleeve
- ANSELL 74-045 Hyflex Uncoated Cut Resistant Gloves
- OBERON TCG2P Arc Flash Kits, 12 Cal Arc Rating
- RUD CHAIN PP-B PowerPoint Ring Connections, Inch
- APPROVED VENDOR Angle Stocks
- FINISH THOMPSON Drum Pump 212 Degree Fahrenheit
- SPEARS VALVES Labwaste CPVC Corrosive Waste Drainage Reducing Double Wyes, All Hub
- GATES Timing Pulleys, XL .200 Inch Pitch
- MASTER LOCK Clamping Straps
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMTT50-68-M10-55-SSNR Rubber Bumper, 50mm OD, M10 Tapped Hole, 10mm Tapped Hole Depths, 68mm Ht., 55 Shore A Natural Rubber Jacket, SS
€31.65 /unit
