RULAND MANUFACTURING VMTT50-68-M10-40-FZNR/2PK Rubber Bumpers, 50mm OD, M10 Tapped Hole, 10mm Tapped Hole Depths, 68mm Ht., 40 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
Get it by Thursday, May 21
€25.34 /pkg. of 2
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Conical |
| Height (h1) | 2.68" |
| Maximum Axial Load | 200 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.67" |
| Metal Material | Steel |
| Metal Material Finish | Zinc Plated |
| Metallic Body Finish | Zinc Plated |
| Multipack Quantity | 2 |
| Outer Diameter | 1.97" |
| Plate Thickness | 0.08" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 40A (+/- 5) |
| Spring Rate | 297 lbs.-in. |
| Tapped Hole Depth (lt) | 0.39" |
| Thread (th) | M10 x 1.5 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.23 |
| Ship height (cm) | 6.81 |
| Ship length (cm) | 5 |
| Ship width (cm) | 5 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Brushless Blowers
- Gear Ties
- Cutting and Grinding Fluids
- Walk Ramps
- Bolt Clamps
- AKRO-MILS 30286 Akrobins Super Size Bins
- LEATHERHEAD TOOLS SET Tools, Halligan Bars
- MECHANIX MG-F72 TAA Original Coyote Small Work Gloves
- CHICAGO PNEUMATIC CP74 Series Die Grinders
- M. K. MORSE Band Saw Blade 9 Feet Inch Length
- DAYTON Commercial Cleaning Shop Vacuums
- PROTO Ratcheting Micrometer Torque Wrenches
- GOODMAN Blower Wheels
- REES Standard Legend Plates, Reverse
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMTT50-68-M10-40-FZNR/2PK Rubber Bumpers, 50mm OD, M10 Tapped Hole, 10mm Tapped Hole Depths, 68mm Ht., 40 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
€25.34 /pack
