RULAND MANUFACTURING VMTT50-61-M8-55-FZNR/5PK Rubber Bumpers, 50mm OD, M8 Tapped Hole, 8mm Tapped Hole Depths, 61mm Ht., 55 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
Get it by Thursday, May 21
€58.46 /pkg. of 5
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Conical |
| Height (h1) | 2.4" |
| Maximum Axial Load | 135 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.6" |
| Metal Material | Steel |
| Metal Material Finish | Zinc Plated |
| Metallic Body Finish | Zinc Plated |
| Multipack Quantity | 5 |
| Outer Diameter | 1.97" |
| Plate Thickness | 0.08" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 55A (+/- 5) |
| Spring Rate | 223 lbs.-in. |
| Tapped Hole Depth (lt) | 0.31" |
| Thread (th) | M8 x 1.25 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.5 |
| Ship height (cm) | 6.1 |
| Ship length (cm) | 5 |
| Ship width (cm) | 5 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Turners
- Air Cannons and Man Coolers
- Rolling Ladder Accessories
- Electric Pressure Washers
- Exterior Wood Stains and Sealers
- AKRO-MILS 30237 Akrobins Plastic Storage Bins
- CHICAGO PROTECTIVE APPAREL CarbonX Fire Resistant Long Sleeve UnderShirts
- VIEGA PROPRESS Caps, SS, Press Connection, FKM Seal
- TEMPCO Low Density Cartridge Heaters
- HOFFMAN Mounting Panels
- SPEARS VALVES Schedule 40 Flanges Van Stone Style with Glass Filled PVC Ring
- STEARNS BRAKES Stationary Discs
- TSUBAKI Taper Lock Series, Sprockets
- ARLINGTON INDUSTRIES Conduit Nipples, Zinc Die-Cast
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMTT50-61-M8-55-FZNR/5PK Rubber Bumpers, 50mm OD, M8 Tapped Hole, 8mm Tapped Hole Depths, 61mm Ht., 55 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
€58.46 /pack
