RULAND MANUFACTURING VMTT50-50-M10-70-FZNR/5PK Rubber Bumpers, 50mm OD, M10 Tapped Hole, 10mm Tapped Hole Depths, 50mm Ht., 70 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
Get it by Friday, May 22
€46.78 /pkg. of 5
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Conical |
| Height (h1) | 1.97" |
| Maximum Axial Load | 252 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.49" |
| Metal Material | Steel |
| Metal Material Finish | Zinc Plated |
| Metallic Body Finish | Zinc Plated |
| Multipack Quantity | 5 |
| Outer Diameter | 1.97" |
| Plate Thickness | 0.08" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 70A (+/- 5) |
| Spring Rate | 514 lbs.-in. |
| Tapped Hole Depth (lt) | 0.39" |
| Thread (th) | M10 x 1.5 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.52 |
| Ship height (cm) | 5 |
| Ship length (cm) | 5 |
| Ship width (cm) | 5 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Handled Dusters
- HID Ballast Ignitors
- Indicator Holders Bases and Stands
- Cart Covers
- Heat Slingers
- OBERON TCG Arc Flash Kits, 25 Cal Arc Rating
- CHICAGO PNEUMATIC Air Cut-Off Tools
- VIBCO ABS Air Cannons
- MUELLER INDUSTRIES 1603-AC Chexter Check Valves
- GLOBE SCIENTIFIC Wash Bottles, Wide Mouth, LDPE, 500 ml Capacity
- BALDOR / DODGE QD, F Size Bushings
- MERSEN FERRAZ A4J Fast-Acting Fuses, Class J
- CALBRITE Flexible Conduits, Stainless Steel, PVC Coated
- KEO T-Slot Milling Cutters
- SANDPIPER Elbows, Manifold
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMTT50-50-M10-70-FZNR/5PK Rubber Bumpers, 50mm OD, M10 Tapped Hole, 10mm Tapped Hole Depths, 50mm Ht., 70 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
€46.78 /pack
