RULAND MANUFACTURING VMTT50-50-M10-55-SSNR/2PK Rubber Bumpers, 50mm OD, M10 Tapped Hole, 10mm Tapped Hole Depths, 50mm Ht., 55 Shore A Natural Rubber Jacket, SS
Get it by Thursday, May 21
€47.03 /pkg. of 2
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Conical |
| Height (h1) | 1.97" |
| Maximum Axial Load | 218 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.49" |
| Metal Material | Stainless Steel |
| Metallic Body Finish | Bright |
| Multipack Quantity | 2 |
| Outer Diameter | 1.97" |
| Plate Thickness | 0.08" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 55A (+/- 5) |
| Spring Rate | 445 lbs.-in. |
| Tapped Hole Depth (lt) | 0.39" |
| Thread (th) | M10 x 1.5 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.2 |
| Ship height (cm) | 5 |
| Ship length (cm) | 5 |
| Ship width (cm) | 5 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Portable Tool Boxes and Chests
- Wildland Fire Hand Tools
- Automotive Specialized Tools
- Drill Guide
- Pipe Fitting Kits
- DESTACO 607 Series Straight Line Action Clamps
- HELICOIL Straight Flute Plug Taps, UNC, 2B
- CONDOR High-Visibility Vest, ANSI Class 3, Mesh Polyester, Hook And Loop, Lime
- KRYTOX 250AD Series Aerospace Extreme Pressure Grade Fluorinated Grease
- JARKE Stack Rack Base
- EXCELON Tubing, Shore A: 60
- ANDERSON METALS CORP. PRODUCTS Tee Low Lead Brass
- LOVIBOND Total Chlorine
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMTT50-50-M10-55-SSNR/2PK Rubber Bumpers, 50mm OD, M10 Tapped Hole, 10mm Tapped Hole Depths, 50mm Ht., 55 Shore A Natural Rubber Jacket, SS
€47.03 /pack
