RULAND MANUFACTURING VMTT50-50-M10-55-FZNR/5PK Rubber Bumpers, 50mm OD, M10 Tapped Hole, 10mm Tapped Hole Depths, 50mm Ht., 55 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
Get it by Friday, May 22
€46.78 /pkg. of 5
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Conical |
| Height (h1) | 1.97" |
| Maximum Axial Load | 218 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.49" |
| Metal Material | Steel |
| Metal Material Finish | Zinc Plated |
| Metallic Body Finish | Zinc Plated |
| Multipack Quantity | 5 |
| Outer Diameter | 1.97" |
| Plate Thickness | 0.08" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 55A (+/- 5) |
| Spring Rate | 445 lbs.-in. |
| Tapped Hole Depth (lt) | 0.39" |
| Thread (th) | M10 x 1.5 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.46 |
| Ship height (cm) | 5 |
| Ship length (cm) | 5 |
| Ship width (cm) | 5 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Drain Strainers
- Fuel Transfer Pumps w/Nozzle
- Pocket Air Filters
- HVAC Brushes
- Knurling Tool Accessories
- ANSELL 02-100 Alphatec Highly Chemical Resistant Gloves
- OBERON TCG2P Arc Flash Kits, 12 Cal Arc Rating
- TEMPCO NHL Series Duraband Nozzle Band Heaters
- TYGON B-44-3 Tubings
- ACME ELECTRIC Three Phase Dry Type Distribution Transformers, 480V Delta Primary Volts, 480Y/277 Secondary Volts
- TY-RAP Detectable Cable Tie
- APPROVED VENDOR Trap Adapter, 1-1/2 Inch
- LOVEJOY Econoline Series Spring Loaded V-Belt Pulley
- PHILIPS CHLORIDE LED Nightlights
- SQUARE D SDT Series Plug-In Miniature Circuit Breakers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMTT50-50-M10-55-FZNR/5PK Rubber Bumpers, 50mm OD, M10 Tapped Hole, 10mm Tapped Hole Depths, 50mm Ht., 55 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
€46.78 /pack
