RULAND MANUFACTURING VMTT50-50-M10-40-FZNR/5PK Rubber Bumpers, 50mm OD, M10 Tapped Hole, 10mm Tapped Hole Depths, 50mm Ht., 40 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
Get it by Friday, May 22
€46.78 /pkg. of 5
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Conical |
| Height (h1) | 1.97" |
| Maximum Axial Load | 152 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.49" |
| Metal Material | Steel |
| Metal Material Finish | Zinc Plated |
| Metallic Body Finish | Zinc Plated |
| Multipack Quantity | 5 |
| Outer Diameter | 1.97" |
| Plate Thickness | 0.08" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 40A (+/- 5) |
| Spring Rate | 308 lbs.-in. |
| Tapped Hole Depth (lt) | 0.39" |
| Thread (th) | M10 x 1.5 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.46 |
| Ship height (cm) | 5 |
| Ship length (cm) | 5 |
| Ship width (cm) | 5 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Tarps
- Legend Plates
- Negative Air Machine Accessories
- Water Heater Elements
- Hand and Finger Guards
- HELICOIL Spiral Point Plug Taps, UNF, 2B
- DESTACO 374-M Series Pull Action Latch Clamps
- TEMPCO TKZ Series Analog Temperature Controllers
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND CU7500 Gas Springs
- SUGATSUNE Cabinet Knobs, Stainless Steel
- APPROVED VENDOR Megaphones
- TEXAS PNEUMATIC TOOLS Swivels
- ZURN Diaphragm Assembly
- BALDOR / DODGE Polymer Sleeve EZ Kleen, Flanged Bracket, Solid Journal Bearings
- DESTACO 323 Series Pull Action Latch Clamps
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMTT50-50-M10-40-FZNR/5PK Rubber Bumpers, 50mm OD, M10 Tapped Hole, 10mm Tapped Hole Depths, 50mm Ht., 40 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
€46.78 /pack
