RULAND MANUFACTURING VMTT50-43-3/8-55-SSPS Rubber Bumper, 1.97 Inch OD, 3/8X16 Tapped Hole, 0.39 Inch Tapped Hole Depths, 1.69 Inch Ht., 55 Shore A Silicone Jacket
Get it by Thursday, May 21
€50.65 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Truncated Conical |
| Height (h1) | 1.69" |
| Maximum Axial Load | 355 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.42" |
| Metal Material | Stainless Steel |
| Metallic Body Finish | Bright |
| Outer Diameter | 1.97" |
| Plate Thickness | 0.08" |
| Rubber Material | Silicone |
| Shore Hardness | 55A (+/- 5) |
| Spring Rate | 845 lbs.-in. |
| Tapped Hole Depth (lt) | 0.39" |
| Thread (th) | 3/8"-16 Tpi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.09 |
| Ship height (cm) | 4.29 |
| Ship length (cm) | 5 |
| Ship width (cm) | 5 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- PAPR and Supplied Air Hoods and Helmets
- Water Detection and Shut-Off Systems
- Mobile Workstations
- Transport Drums
- Direct Drive Corrosion Resistant Shutter Mount Fans
- HELICOIL Spiral Point Plugs, 5H, Metric Fine
- LUMAPRO Cord Reel Lights
- CONDOR PU Coated White Gloves, Palm Coverage
- FACOM 116 Sliding Jaw Hook And Pin Wrenches
- CHICAGO PNEUMATIC CP7769/CP7779 Series Impact Wrenches
- DINEX Tray Delivery Cart
- SMC VALVES Actuator Assembly
- HUMBOLDT Linear Strain Conversion Transducers, LSCT
- MANITOWOC Nuts
- MORSE CUTTING TOOLS 1391 Series Aircraft Extension Drills, High Speed Steel
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMTT50-43-3/8-55-SSPS Rubber Bumper, 1.97 Inch OD, 3/8X16 Tapped Hole, 0.39 Inch Tapped Hole Depths, 1.69 Inch Ht., 55 Shore A Silicone Jacket
€50.65 /unit
