RULAND MANUFACTURING VMTT50-43-3/8-55-SSNI Rubber Bumper, 1.97 Inch OD, 3/8X16 Tapped Hole, 0.39 Inch Tapped Hole Depths, 1.69 Inch Ht., 55 Shore A Nitrile Jacket
Get it by Thursday, May 21
€30.29 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Truncated Conical |
| Height (h1) | 1.69" |
| Maximum Axial Load | 364 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.41" |
| Metal Material | Stainless Steel |
| Metallic Body Finish | Bright |
| Outer Diameter | 1.97" |
| Plate Thickness | 0.08" |
| Rubber Material | Nitrile |
| Shore Hardness | 55A (+/- 5) |
| Spring Rate | 885 lbs.-in. |
| Tapped Hole Depth (lt) | 0.39" |
| Thread (th) | 3/8"-16 Tpi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.09 |
| Ship height (cm) | 4.29 |
| Ship length (cm) | 5 |
| Ship width (cm) | 5 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Tube Fitting Manifolds
- Retaining Spacers
- Sensing Probes
- Hydraulic General-Purpose Hose Assy.
- Stainless Steel Stair Treads
- LOC-LINE Straight Flow Nozzle
- IRONCAT TIG Welding Gloves, Cowhide Leather
- CONDOR Flame Resistant Sleeves
- HARVEL CLEAR PVC Female Adapters
- RUD CHAIN PP-VIP PowerPoint Direct Chain Connections
- BRADY Pipe Marker, Liquid Nitrogen
- APPROVED VENDOR Rod Stock, UHMW-PE
- SUPER-STRUT SP Series Cable Connectors
- SPEARS VALVES PVC Schedule 80 Nipples, 1/2 Inch Diameter, Threaded Both Ends
- CONDOR Coated Gloves, Nitrile, Palm Dotted/Double Dipped
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMTT50-43-3/8-55-SSNI Rubber Bumper, 1.97 Inch OD, 3/8X16 Tapped Hole, 0.39 Inch Tapped Hole Depths, 1.69 Inch Ht., 55 Shore A Nitrile Jacket
€30.29 /unit
