RULAND MANUFACTURING VMTT50-43-3/8-55-FZNI/5PK Rubber Bumpers, 1.97 Inch OD, 3/8X16 Tapped Hole, 0.39 Inch Tapped Hole Depths, 1.69 Inch Ht., 55 Shore A Nitrile Jacket
Get it by Thursday, May 21
€60.79 /pkg. of 5
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Truncated Conical |
| Height (h1) | 1.69" |
| Maximum Axial Load | 364 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.41" |
| Metal Material | Steel |
| Metal Material Finish | Zinc Plated |
| Metallic Body Finish | Zinc Plated |
| Multipack Quantity | 5 |
| Outer Diameter | 1.97" |
| Plate Thickness | 0.08" |
| Rubber Material | Nitrile |
| Shore Hardness | 55A (+/- 5) |
| Spring Rate | 885 lbs.-in. |
| Tapped Hole Depth (lt) | 0.39" |
| Thread (th) | 3/8"-16 Tpi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.49 |
| Ship height (cm) | 4.29 |
| Ship length (cm) | 5 |
| Ship width (cm) | 5 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Expanding Drums
- Hex Nuts
- Pipe Stands and Vises
- Retrieving Tools
- Grating Channels Flooring Rungs and Treads
- AKRO-MILS 33226 Akro Grid Dividable Plastic Storage Boxes
- JOHN GUEST Stem Adapters, BSPT Thread, Acetal Gray
- JOHN GUEST Union Connectors, Acetal Gray
- MUELLER INDUSTRIES 1605-AC Chexter Check Valves
- KIPP K0269 Series, M16 Thread Size Adjustable Handles
- ALTRONIX Open Frame Transformers
- SPEARS VALVES PVC Single Entry Ball Valves, Socket Ends, EPDM
- VESTIL LM Series Lift Master Booms, Non-Telescoping
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS DIN Rail Duplex Receptacles
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMTT50-43-3/8-55-FZNI/5PK Rubber Bumpers, 1.97 Inch OD, 3/8X16 Tapped Hole, 0.39 Inch Tapped Hole Depths, 1.69 Inch Ht., 55 Shore A Nitrile Jacket
€60.79 /pack
