RULAND MANUFACTURING VMTSC25-25-5/16-55-SSNR/5PK Vibration Isolation Mount, 0.98 Inch O.D., 5/16X18 Threaded Stud
Get it by Thursday, May 21
€52.77 /pkg. of 5
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Geometry | Cylindrical |
| Height (h1) | 0.98" |
| Maximum Axial Load | 200.08 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.49" |
| Metal Material | Stainless Steel |
| Metallic Body Finish | Bright |
| Multipack Quantity | 5 |
| Outer Diameter | 0.98" |
| Plate Thickness | 0.08" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 55A (+/- 5) |
| Spring Rate | 799.42 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 0.63" |
| Tapped Hole Depth (lt) | 0.31" |
| Thread (th) | 5/16"-18 Tpi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.16 |
| Ship height (cm) | 2.49 |
| Ship length (cm) | 2.49 |
| Ship width (cm) | 2.49 |
| Country of Origin | HU |
Product Variants
| Model | MPN | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|
| VMTSC100-40-M16-40-FZNR | VMTSC100-40-M16-40-FZNR | 1 | €48.55 | |
| VMTSC100-40-M16-55-FZNR | VMTSC100-40-M16-55-FZNR | 1 | €48.55 | |
| VMTSC100-55-M16-55-FZNR | VMTSC100-55-M16-55-FZNR | 1 | €53.42 | |
| VMTSC100-40-M16-55-SSNR | VMTSC100-40-M16-55-SSNR | 1 | €130.59 | |
| VMTSC100-40-M16-70-FZNR | VMTSC100-40-M16-70-FZNR | 1 | €48.55 | |
| VMTSC100-55-M16-55-SSNR | VMTSC100-55-M16-55-SSNR | 1 | €142.96 | |
| VMTSC100-55-M16-40-FZNR | VMTSC100-55-M16-40-FZNR | 1 | €53.42 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Sander Grinder Wire Brushes
- Multipurpose Ladders
- Oil Metering
- Bearing Heaters
- Saddle Clamps
- SHARPE VALVES 39306 Series, Ball Valve
- ALLPAX GASKET CUTTER SYSTEMS Cutting Boards
- CONDOR Electrical Gloves Protector, White/Orange/Green, 12 Inch Length
- FACOM 66A Hinged Socket Wrenches
- SK PROFESSIONAL TOOLS Sockets
- REGAL Metric Spiral Point Extension Taps, Steam Oxide
- WILKERSON C18 Series Filter/Regulator/Lubricators
- GLOBE SCIENTIFIC Globe Glass Erlenmeyer Flasks, Heavy Duty
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMTSC25-25-5/16-55-SSNR/5PK Vibration Isolation Mount, 0.98 Inch O.D., 5/16X18 Threaded Stud
€52.77 /pack


