RULAND MANUFACTURING VMTSC25-25-5/16-55-FZNR/10PK Vibration Isolation Mount, 0.98 Inch O.D., 5/16X18 Threaded Stud
Get it by Thursday, May 21
€27.72 /pkg. of 10
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Geometry | Cylindrical |
| Height (h1) | 0.98" |
| Maximum Axial Load | 200 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.49" |
| Metal Material | Steel |
| Metal Material Finish | Zinc Plated |
| Metallic Body Finish | Zinc Plated |
| Multipack Quantity | 10 |
| Outer Diameter | 0.98" |
| Plate Thickness | 0.08" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 55A (+/- 5) |
| Spring Rate | 799.99 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 0.63" |
| Tapped Hole Depth (lt) | 0.31" |
| Thread (th) | 5/16"-18 Tpi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.33 |
| Ship height (cm) | 2.49 |
| Ship length (cm) | 2.49 |
| Ship width (cm) | 2.49 |
| Country of Origin | HU |
Product Variants
| Model | MPN | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|
| VMTSC100-40-M16-40-FZNR | VMTSC100-40-M16-40-FZNR | 1 | €48.55 | |
| VMTSC100-40-M16-55-FZNR | VMTSC100-40-M16-55-FZNR | 1 | €48.55 | |
| VMTSC100-55-M16-55-FZNR | VMTSC100-55-M16-55-FZNR | 1 | €53.42 | |
| VMTSC100-40-M16-55-SSNR | VMTSC100-40-M16-55-SSNR | 1 | €130.59 | |
| VMTSC100-40-M16-70-FZNR | VMTSC100-40-M16-70-FZNR | 1 | €48.55 | |
| VMTSC100-55-M16-55-SSNR | VMTSC100-55-M16-55-SSNR | 1 | €142.96 | |
| VMTSC100-55-M16-40-FZNR | VMTSC100-55-M16-40-FZNR | 1 | €53.42 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Air Velocity Transmitters
- Flexible Hose Systems
- Shutter Mounted Exhaust Fans
- Copper Rod Stock
- Machine Guards
- HELICOIL Complete Reference Gages, UNC, 3B
- ALLPAX GASKET CUTTER SYSTEMS Bottom Shaft Rebuild Kits
- TURTLESKIN CP-400 Insider Gloves
- KEO Combined Drills And Countersinks, Single-End Bell-Hey Type, 60 Degrees Countersink Angle
- BRADY 5000 Series, Number Label
- KUNKLE Series 265 Safety Relief Valves
- DAYTON Commercial Cleaning Shop Vacuums
- SIEMENS Non Illuminated Push Button Operators
- WATTS 40L Series Temperature And Pressure Relief Valves
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMTSC25-25-5/16-55-FZNR/10PK Vibration Isolation Mount, 0.98 Inch O.D., 5/16X18 Threaded Stud
€27.72 /pack


