RULAND MANUFACTURING VMT125-75-M16-40-FZNR Rubber Bumper, 125mm OD, M16 Tapped Hole, 16mm Tapped Hole Depth, 75mm Ht., 40 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
Get it by Thursday, May 21
€107.78 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Cylindrical |
| Height (h1) | 2.95" |
| Maximum Axial Load | 4208.42 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.74" |
| Metal Material | Steel |
| Metal Material Finish | Zinc Plated |
| Metallic Body Finish | Zinc Plated |
| Outer Diameter | 4.92" |
| Plate Thickness | 0.12" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 40A (+/- 5) |
| Spring Rate | 5710.15 lbs.-in. |
| Tapped Hole Depth (lt) | 0.63" |
| Thread (th) | M16 x 2 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.18 |
| Ship height (cm) | 7.49 |
| Ship length (cm) | 12.5 |
| Ship width (cm) | 12.5 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Copper Blanks Flats Bars Plates and Sheet Stock
- Electrical Glove Accessories
- Concrete Rakes and Movers
- Lynch Pins
- Penetrants and Lubricants
- ML KISHIGO Contrasting Mesh Vests, Lime
- ANSELL 88-394 Alphatec Unlined Chemical Resistant Gloves
- NORTH BY HONEYWELL Northflex Light Task Plus 5 General Purpose Gloves
- RUD CHAIN LRBS Lashing Load Rings
- MUELLER INDUSTRIES 781CS-WE Y Strainers
- WILTON TOOLS Angle Machine Vise Open
- WOODHEAD 120108 Series Cordset
- SPEARS VALVES CPVC Duct Fitting Blind Flanges
- LIFTOMATIC High Volume Hoist and Crane Mounted Drum Handlers
- SIOUX CHIEF Nylon Tees
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMT125-75-M16-40-FZNR Rubber Bumper, 125mm OD, M16 Tapped Hole, 16mm Tapped Hole Depth, 75mm Ht., 40 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
€107.78 /unit
