RULAND MANUFACTURING VMT125-55-M16-70-FZNR Rubber Bumper, 125mm OD, M16 Tapped Hole, 16mm Tapped Hole Depth, 55mm Ht., 70 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
Get it by Friday, May 22
€90.95 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Cylindrical |
| Height (h1) | 2.17" |
| Maximum Axial Load | 4988.51 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.44" |
| Metal Material | Steel |
| Metal Material Finish | Zinc Plated |
| Metallic Body Finish | Zinc Plated |
| Outer Diameter | 4.92" |
| Plate Thickness | 0.12" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 70A (+/- 5) |
| Spring Rate | 11191.89 lbs.-in. |
| Tapped Hole Depth (lt) | 0.63" |
| Thread (th) | M16 x 2 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.07 |
| Ship height (cm) | 5.51 |
| Ship length (cm) | 12.5 |
| Ship width (cm) | 12.5 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Air Circulators
- Step Stools
- Electric Conduit Benders
- Panel Holding Clips
- Bonding and Grounding Wire
- AKRO-MILS 30088 Shelfmax Shelf Bins
- DESTACO 424, 441 Series Squeeze Action Plier Clamps
- KRYTOX GPL 103 Series General Purpose Oil
- VIEGA PROPRESS Reducer, Copper, Press X FTG Connection
- DICKSON 8 Inch Pressure Chart Recorders
- APPROVED VENDOR High Density Polyethylene Precleaned Bottle
- BRADY Wire Markers
- FERVI Adjustable Angle Plate
- VERMONT GAGE Go Standard Thread Plug Gages, 3/8-32 Unef
- IPS Roof Vent Pipe Boots
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMT125-55-M16-70-FZNR Rubber Bumper, 125mm OD, M16 Tapped Hole, 16mm Tapped Hole Depth, 55mm Ht., 70 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
€90.95 /unit
