RULAND MANUFACTURING VMT125-55-M16-55-SSNR Rubber Bumper, 125mm OD, M16 Tapped Hole, 16mm Tapped Hole Depths, 55mm Ht., 55 Shore A Natural Rubber Jacket, SS
Get it by Thursday, May 21
€243.06 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Cylindrical |
| Height (h1) | 2.17" |
| Maximum Axial Load | 4770.45 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.54" |
| Metal Material | Stainless Steel |
| Metallic Body Finish | Bright |
| Outer Diameter | 4.92" |
| Plate Thickness | 0.12" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 55A (+/- 5) |
| Spring Rate | 8810.76 lbs.-in. |
| Tapped Hole Depth (lt) | 0.63" |
| Thread (th) | M16 x 2 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.26 |
| Ship height (cm) | 5.51 |
| Ship length (cm) | 12.5 |
| Ship width (cm) | 12.5 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- MIG Welder Accessories
- Lawn Mower Accessories
- Bench Grinder Accessories
- Tube End Leveling Mounts
- Illuminated Push Buttons with Contact Blocks
- OIL SAFE Mini Spout Lids
- ANSELL 11-510 Hyflex Cut Resistant Gloves
- ANSELL 59-001 VSB-8-HS Economic Arm Protection Sleeves
- JOHN GUEST Swivel Male Elbows, NPTF Thread, Acetal Gray
- HOFFMAN Proline Series Sloped Front Rack Angles
- DAYTON Shaft and Bearing Kits
- GROVE GEAR NH Series, B-R Style, 821 Size, Ironman Narrow Housing Worm Gear Reducers
- MAKITA Silica Dust Extractor Attachments
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS AFB Series Cover Assemblies, 4-Gang
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMT125-55-M16-55-SSNR Rubber Bumper, 125mm OD, M16 Tapped Hole, 16mm Tapped Hole Depths, 55mm Ht., 55 Shore A Natural Rubber Jacket, SS
€243.06 /unit
