RULAND MANUFACTURING VMT125-55-M16-40-FZNR Rubber Bumper, 125mm OD, M16 Tapped Hole, 16mm Tapped Hole Depth, 55mm Ht., 40 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
Get it by Friday, May 22
€90.95 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Cylindrical |
| Height (h1) | 2.17" |
| Maximum Axial Load | 4770.45 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.54" |
| Metal Material | Steel |
| Metal Material Finish | Zinc Plated |
| Metallic Body Finish | Zinc Plated |
| Outer Diameter | 4.92" |
| Plate Thickness | 0.12" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 40A (+/- 5) |
| Spring Rate | 8810.76 lbs.-in. |
| Tapped Hole Depth (lt) | 0.63" |
| Thread (th) | M16 x 2 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.95 |
| Ship height (cm) | 5.51 |
| Ship length (cm) | 12.5 |
| Ship width (cm) | 12.5 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Hex Drive Thread Inserts
- Hand Knobs and Wheels
- Manual Flush Valves
- Flexible Fittings
- Titanium Rods
- EMBRACO Refrigeration Compressors
- SALISBURY Class 00 Lineman Gloves Kit, 11 Inch, Blue
- MUELLER INDUSTRIES LF352-N Bronze Body Y Strainers
- GLOBE SCIENTIFIC Globe Glass Erlenmeyer Flasks, Screwcap
- KILLARK Motor Starter
- BRADY Pipe Marker, Liquid Nitrogen
- ANDERSON METALS CORP. PRODUCTS Forged Run Tees
- ZSI-FOSTER TCB Series, Twist Clips with Wing Nut
- HUB CITY 920 Series Bevel Gear Drives
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMT125-55-M16-40-FZNR Rubber Bumper, 125mm OD, M16 Tapped Hole, 16mm Tapped Hole Depth, 55mm Ht., 40 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
€90.95 /unit
