RULAND MANUFACTURING VMT100-60-M16-55-FZNR Rubber Bumper, 100mm OD, M16 Tapped Hole, 16mm Tapped Hole Depth, 60mm Ht., 55 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
Get it by Thursday, May 21
€46.44 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Cylindrical |
| Height (h1) | 2.36" |
| Maximum Axial Load | 2911.28 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.59" |
| Metal Material | Steel |
| Metal Material Finish | Zinc Plated |
| Metallic Body Finish | Zinc Plated |
| Outer Diameter | 3.94" |
| Plate Thickness | 0.12" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 55A (+/- 5) |
| Spring Rate | 4939.28 lbs.-in. |
| Tapped Hole Depth (lt) | 0.63" |
| Thread (th) | M16 x 2 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.69 |
| Ship height (cm) | 5.99 |
| Ship length (cm) | 10.01 |
| Ship width (cm) | 10.01 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Glues
- Garden Tool and Shovel Handles
- Spanner Wrenches
- Class T Fuses
- Boiler Feed Pump
- SHARPE VALVES Ductile Iron Inline Oil Patch Ball Valve, FNPT x FNPT
- CONDOR Cowhide Leather White Driver Gloves
- ANSELL 11-421 Hyflex Abrasion Resistant Light Duty Gloves
- VIEGA PROPRESS Union Zero Lead Bronze Press x FNPT
- TEMPCO Mi-Plus Band Heaters
- SCHNEIDER ELECTRIC Momentary Aluminium-Zinc Alloy Push Button Operator
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS 1 Pole Pilot Light Rocker Switches
- MORSE CUTTING TOOLS 2123 Series Straight Pipe Taps
- BINKS Painting Equipment Parts
- MERIT BRASS 1401 Long Radius Pipe 90 Deg Elbows
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMT100-60-M16-55-FZNR Rubber Bumper, 100mm OD, M16 Tapped Hole, 16mm Tapped Hole Depth, 60mm Ht., 55 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
€46.44 /unit
