RULAND MANUFACTURING VMT100-60-M16-40-FZNR Rubber Bumper, 100mm OD, M16 Tapped Hole, 16mm Tapped Hole Depth, 60mm Ht., 40 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
Get it by Thursday, May 21
€46.44 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Cylindrical |
| Height (h1) | 2.36" |
| Maximum Axial Load | 1672.58 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.59" |
| Metal Material | Steel |
| Metal Material Finish | Zinc Plated |
| Metallic Body Finish | Zinc Plated |
| Outer Diameter | 3.94" |
| Plate Thickness | 0.12" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 40A (+/- 5) |
| Spring Rate | 2826.52 lbs.-in. |
| Tapped Hole Depth (lt) | 0.63" |
| Thread (th) | M16 x 2 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.65 |
| Ship height (cm) | 5.99 |
| Ship length (cm) | 10.01 |
| Ship width (cm) | 10.01 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Transfer Tanks
- Pneumatic Vacuum Cleaners
- Wall Base
- HVAC Control Ball Valves
- Powered Roller Conveyors
- VIEGA PROPRESS Bronze/Brass Straight Ball Valve, Press x Press
- RINGERS GLOVES Heavy Duty Oil Resistant Grip Impact Gloves
- VIEGA PROPRESS Reducer, Copper, Press X Press Connection
- ANVIL 008CTG Series Copper Tubing Riser Clamps
- ANVIL AS651 Series Reversible Strut Brackets
- SPEARS VALVES CPVC True Union Ball Check Valves Threaded Ends, FKM
- DAYTON Hinge Kits
- STARRETT-UK Power Hacksaw Blades, Bi-Metal Unique
- SIOUX CHIEF Supply Stops, Multi-Turn, Bar Stock, Angle
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMT100-60-M16-40-FZNR Rubber Bumper, 100mm OD, M16 Tapped Hole, 16mm Tapped Hole Depth, 60mm Ht., 40 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
€46.44 /unit
