RULAND MANUFACTURING VMT100-50-M16-40-FZNR Rubber Bumper, 100mm OD, M16 Tapped Hole, 16mm Tapped Hole Depth, 50mm Ht., 40 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
Get it by Thursday, May 21
€45.13 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Cylindrical |
| Height (h1) | 1.97" |
| Maximum Axial Load | 1870.41 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.49" |
| Metal Material | Steel |
| Metal Material Finish | Zinc Plated |
| Metallic Body Finish | Zinc Plated |
| Outer Diameter | 3.94" |
| Plate Thickness | 0.12" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 40A (+/- 5) |
| Spring Rate | 3797.25 lbs.-in. |
| Tapped Hole Depth (lt) | 0.63" |
| Thread (th) | M16 x 2 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.57 |
| Ship height (cm) | 5 |
| Ship length (cm) | 10.01 |
| Ship width (cm) | 10.01 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Test Lead Connectors
- Platform Lifts
- Swing Bolts
- Fiberglass Tube Stock
- Overhead Clearance Bars
- ANSELL 11-518V Hyflex Cut Resistant Gloves
- CONDOR Coated Gloves, Full Finger, Nitrile Coating, Palm Dipped
- RUD CHAIN VRM VIP Eye Nuts, Metric
- ANVIL 260SSG Series Stainless Steel Adjustable Clevis Hangers
- PROTO Screwdrivers
- GLARO Stationary Recycling Container
- UVEX BY HONEYWELL Clip On Eyewears
- ACCUFORM SIGNS Safety Posters
- MODINE Motors
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMT100-50-M16-40-FZNR Rubber Bumper, 100mm OD, M16 Tapped Hole, 16mm Tapped Hole Depth, 50mm Ht., 40 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
€45.13 /unit
