RULAND MANUFACTURING VMT100-40-M16-40-FZNR Rubber Bumper, 100mm OD, M16 Tapped Hole, 16mm Tapped Hole Depth, 40mm Ht., 40 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
Get it by Thursday, May 21
€40.34 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Cylindrical |
| Height (h1) | 1.57" |
| Maximum Axial Load | 2119.95 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.39" |
| Metal Material | Steel |
| Metal Material Finish | Zinc Plated |
| Metallic Body Finish | Zinc Plated |
| Outer Diameter | 3.94" |
| Plate Thickness | 0.12" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 40A (+/- 5) |
| Spring Rate | 5396.09 lbs.-in. |
| Tapped Hole Depth (lt) | 0.63" |
| Thread (th) | M16 x 2 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.49 |
| Ship height (cm) | 3.99 |
| Ship length (cm) | 10.01 |
| Ship width (cm) | 10.01 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Computer Cabinets
- Parts Kit
- Drill Guide
- Convertible Well Jet Pumps
- Drill Bits
- CONDOR PU Coated White Gloves, Palm Coverage
- MEMPHIS GLOVE Big Jake A+ Side Leather Palm Work Gloves
- ZIP UP White Zipper Hatch Doors
- MUELLER INDUSTRIES 105MAT-N Silent Check Valves
- MUELLER INDUSTRIES 165-N Iron Body Simplex Basket Strainers
- BLUFF Speedy Series, Dock Board
- ALVORD POLK Metric Left Hand Spiral Taper Pin Reamers
- KOOL SEAL Containers
- LINCOLN ELECTRIC Mats
- LIFT-ALL Webmaster 1200 Slings, Type U, Single Ply, Polyester
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMT100-40-M16-40-FZNR Rubber Bumper, 100mm OD, M16 Tapped Hole, 16mm Tapped Hole Depth, 40mm Ht., 40 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
€40.34 /unit
