RULAND MANUFACTURING VMT10-15-M4-70-FZNR/25PK Rubber Bumpers, 10mm OD, M4 Tapped Hole, 4mm Tapped Hole Depth, 15mm Ht., 70 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
Get it by Thursday, May 21
€40.84 /pkg. of 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Cylindrical |
| Height (h1) | 0.59" |
| Maximum Axial Load | 39.34 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.15" |
| Metal Material | Steel |
| Metal Material Finish | Zinc Plated |
| Metallic Body Finish | Zinc Plated |
| Multipack Quantity | 25 |
| Outer Diameter | 0.39" |
| Plate Thickness | 0.05" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 70A (+/- 5) |
| Spring Rate | 268.38 lbs.-in. |
| Tapped Hole Depth (lt) | 0.16" |
| Thread (th) | M4 x 0.7 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.05 |
| Ship height (cm) | 1.5 |
| Ship length (cm) | 0.99 |
| Ship width (cm) | 0.99 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Nippers and Nibblers
- Wire Cart Accessories
- Inverters
- Corded Oscillating Tools
- Cable Pulling Grip Kits
- HELICOIL High Spiral Flute Bottoming Taps, UNF, 2B
- KAREWEAR Finger Guard, Split Leather
- ANSELL 37-165 Alphatec Solvex Versatile Heavy Duty Nitrile Gloves
- COLDER PRODUCTS COMPANY PLC Series Coupling Inserts, Acetal
- KERN AND SOHN Counting Systems
- MEC-O-MATIC Tubing for Chemical Metering Pumps
- CARRIER Filters
- 3M 983 Series Diamond Grade Conspicuity Markings
- NORTON ABRASIVES Bear-Tex SC Fine Grit Rolls, Non-Woven
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMT10-15-M4-70-FZNR/25PK Rubber Bumpers, 10mm OD, M4 Tapped Hole, 4mm Tapped Hole Depth, 15mm Ht., 70 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
€40.84 /pack
