RULAND MANUFACTURING VMT10-15-M4-55-SSNR/10PK Rubber Bumpers, 10mm OD, M4 Tapped Hole, 4mm Tapped Hole Depths, 15mm Ht., 55 Shore A Natural Rubber Jacket, SS
Get it by Thursday, May 21
€43.96 /pkg. of 10
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Cylindrical |
| Height (h1) | 0.59" |
| Maximum Axial Load | 15.51 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.15" |
| Metal Material | Stainless Steel |
| Metallic Body Finish | Bright |
| Multipack Quantity | 10 |
| Outer Diameter | 0.39" |
| Plate Thickness | 0.05" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 55A (+/- 5) |
| Spring Rate | 102.78 lbs.-in. |
| Tapped Hole Depth (lt) | 0.16" |
| Thread (th) | M4 x 0.7 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.02 |
| Ship height (cm) | 1.5 |
| Ship length (cm) | 0.99 |
| Ship width (cm) | 0.99 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Gas Appliance Controls
- Liquid Tight Conduit
- Hole Plugs
- Hearing Protection Accessories
- Non-Illuminated Selector Switch Operators
- PLAST-O-MATIC CARD Series Air Release Valves
- ANSELL 32-125 Hynit Abrasion Resistant Gloves
- MEMPHIS GLOVE Big Jake Premium A+ Side Leather Palm Work Gloves
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND TU 500 Gas Springs
- ANVIL AF035 Series Model K Lateral Sway Brace, Plain
- EXTECH Bead Wire Temperature Probe
- EDWARDS SIGNALING Double Projection Horns
- MERSEN FERRAZ ATQ Series, Amp-Trap Time Delay Midget Fuses
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS Watertight Locking Connectors
- GRAINGER Bolt In Stem Casters with Round And Square Stems
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMT10-15-M4-55-SSNR/10PK Rubber Bumpers, 10mm OD, M4 Tapped Hole, 4mm Tapped Hole Depths, 15mm Ht., 55 Shore A Natural Rubber Jacket, SS
€43.96 /pack
