RULAND MANUFACTURING VMT10-15-M4-55-FZNR/25PK Rubber Bumpers, 10mm OD, M4 Tapped Hole, 4mm Tapped Hole Depth, 15mm Ht., 55 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
Get it by Friday, May 22
€40.84 /pkg. of 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Cylindrical |
| Height (h1) | 0.59" |
| Maximum Axial Load | 20.68 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.15" |
| Metal Material | Steel |
| Metal Material Finish | Zinc Plated |
| Metallic Body Finish | Zinc Plated |
| Multipack Quantity | 25 |
| Outer Diameter | 0.39" |
| Plate Thickness | 0.05" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 55A (+/- 5) |
| Spring Rate | 142.75 lbs.-in. |
| Tapped Hole Depth (lt) | 0.16" |
| Thread (th) | M4 x 0.7 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.05 |
| Ship height (cm) | 1.5 |
| Ship length (cm) | 0.99 |
| Ship width (cm) | 0.99 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Hanging Folding Chair and Table Trucks
- Patch Cords
- Water Chillers
- LED Troffer Fixture Retrofit Kits
- Stainless Steel Ball Stock
- BINKS Conventional Spray Guns
- DESTACO 8021, 8071 Series Pneumatic Toggle Clamps
- CONDOR Premium Drivers Gloves, Thinsulate
- FERNCO Pipe Repair Kits
- PROTO Punch and Chisel Set
- DESTACO 807 Series Pneumatic Toggle Clamps
- CONDOR Spill Pallets
- SLOAN GEM-2 Exposed Sensor Water Closet Flushometers
- MERSEN FERRAZ Surge-Trap Pluggable STPT12 Series Surge Protection Devices, 12.5kA
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMT10-15-M4-55-FZNR/25PK Rubber Bumpers, 10mm OD, M4 Tapped Hole, 4mm Tapped Hole Depth, 15mm Ht., 55 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
€40.84 /pack
