RULAND MANUFACTURING VMT10-10-M4-70-FZNR/25PK Rubber Bumpers, 10mm OD, M4 Tapped Hole, 4mm Tapped Hole Depth, 10mm Ht., 70 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
Get it by Friday, May 22
€39.35 /pkg. of 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Cylindrical |
| Height (h1) | 0.39" |
| Maximum Axial Load | 48.33 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.1" |
| Metal Material | Steel |
| Metal Material Finish | Zinc Plated |
| Metallic Body Finish | Zinc Plated |
| Multipack Quantity | 25 |
| Outer Diameter | 0.39" |
| Plate Thickness | 0.05" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 70A (+/- 5) |
| Spring Rate | 496.78 lbs.-in. |
| Tapped Hole Depth (lt) | 0.16" |
| Thread (th) | M4 x 0.7 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.05 |
| Ship height (cm) | 0.99 |
| Ship length (cm) | 0.99 |
| Ship width (cm) | 0.99 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Fuel Transfer Pump Accessories
- Instrument Carts
- LED Channel Strip Fixtures
- Shrink Wrap Bags
- Drive Reactors and Filters
- DESTACO 5905, 5910, 5915 Series Heavy Duty Vertical Hold Down Clamps
- VIEGA PROPRESS Double Drop Elbow, Press x Press x FNPT
- JOHN GUEST Speedfit Tees
- ANVIL AS100BTB Series Welded Channels
- MARTIN SPROCKET Body Hammers, Wood Handle
- NIBCO Nipples, ABS
- REGAL Super Tuf-V Long End Mills, 5 Flutes, HSS, CC, Tin
- TRITAN SB Series Ball Bearing Inserts
- JACOBS CHUCK Service Kits
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMT10-10-M4-70-FZNR/25PK Rubber Bumpers, 10mm OD, M4 Tapped Hole, 4mm Tapped Hole Depth, 10mm Ht., 70 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
€39.35 /pack
