RULAND MANUFACTURING VMT10-10-M4-55-SSNR/10PK Rubber Bumpers, 10mm OD, M4 Tapped Hole, 4mm Tapped Hole Depth, 10mm Ht., 55 Shore A Natural Rubber Jacket, SS
Get it by Friday, May 22
€43.96 /pkg. of 10
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Cylindrical |
| Height (h1) | 0.39" |
| Maximum Axial Load | 19.78 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.1" |
| Metal Material | Stainless Steel |
| Metallic Body Finish | Bright |
| Multipack Quantity | 10 |
| Outer Diameter | 0.39" |
| Plate Thickness | 0.05" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 55A (+/- 5) |
| Spring Rate | 199.86 lbs.-in. |
| Tapped Hole Depth (lt) | 0.16" |
| Thread (th) | M4 x 0.7 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.01 |
| Ship height (cm) | 0.99 |
| Ship length (cm) | 0.99 |
| Ship width (cm) | 0.99 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Cookware
- Gas Welding Tips
- Table Saws
- Round Slings
- Gas Detection Tube and Pump Accessories
- CONDOR Standard Black Work Gloves
- CONDOR Coated Gloves, ANSI Cut Level A2, Palm Dipped, Polyurethane, White
- LOUISVILLE FE4200HD Series Fiberglass Extension Ladders
- ACME ELECTRIC Three Phase Dry Type Distribution Transformers, 208V Delta Primary Volts, 480Y/277 Secondary Volts
- KLEIN TOOLS Thread Clip Snip
- JACKSON SAFETY PAPR Battery
- SPEARS VALVES PVC Swing Check Valves With Counter Balance, FKM
- SPEARS VALVES CPVC Y Strainers, True Union SR Threaded Ends, FKM
- LINN GEAR Extended Pitch Type A Large Roll Sprockets, 2062 Chain
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMT10-10-M4-55-SSNR/10PK Rubber Bumpers, 10mm OD, M4 Tapped Hole, 4mm Tapped Hole Depth, 10mm Ht., 55 Shore A Natural Rubber Jacket, SS
€43.96 /pack
